“We Are One” është himni i botërorit Brazil 2014 Kënga ka vetëm 48 orë që është
publikuar në kanalin muzikor “You Tube” në...
BOTËRORI BRAZIL 2014
Kombëtare pjesmarrëse
Stadiume
Ndeshje32
12
64Ndeshja e parë
FinaljaArena de São Paulo
MaracanãMesata...
11 Qershor, 2014 20:10
Nejmar i sinqertë: Po, jam një lojtar kopjac
Nejmar është futbollisti brazilian nga i cili pret i g...
11 Qershor, 2014 20:05
Botërorët, 10 sfidat që nuk do të harrohen kurrë
Një listë e reduktuar e ndeshjeve që kanë bërë his...
12 Qershor, 2014 16:04
Angli-Itali do luhet në një fushë patatesh
Nga jashtë shihen ende pirgje të mëdhenj me mbeturina dh...
2014 Group stage
Group stage - Group A
1 Brazil 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Croatia 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Mexico 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Camer...
Group stage - Group F
1 Argentina 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Bosnia 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Iran 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Nigeria 0 0 0 0 0 0 0 ...
of 7

BOTËRORI BRAZIL 2014

Kombëtare pjesmarrëse Stadiume Ndeshje32 12 64Ndeshja e parë FinaljaArena de São Paulo MaracanãMesatarja e kapaciteve Stadiumi më i madh Stadiumi më i vogël49,896 seats Maracanã (71,159 ulëse) Arena da Baixada (37,634 ulëse)
Published on: Mar 4, 2016
Published in: Education      
Source: www.slideshare.net


Transcripts - BOTËRORI BRAZIL 2014

  • 1. “We Are One” është himni i botërorit Brazil 2014 Kënga ka vetëm 48 orë që është publikuar në kanalin muzikor “You Tube” në versionin audio dhe është një bashkëpunim mes 3 këngëtarëve , Jennifer Lopez, Pit Pull dhe këngëtares braziliane Claudia Leitte. Ka qenë këngëtarja braziliane , Leitte që ka njoftuar në rrjetin social “Instagram” se himni “We Are One” kishte përfunduar dhe duhet shijuar sa më parë. Gati për të nisur festa e “Brazil 2014” Gjithçka është gati që të nisë festa e Brazil 2014. Stadiumi i “Sao Paulos” do të jetë sot arena e një show mbresëlënës që do të shënojë nisjen e edicionit të 20-të të Kupës së Botës në Futboll. Mbi 600 akrobatë dhe kërcimtarë do të marrin pjesë në ceremoninë hapëse të botërorit, që do të nisë pak minuta pas orës 20:00 të mbrëmjes. Show do të ketë si lajtmotiv Brazilin dhe karakteristikat e vendit të Sambas. Ceremonia hapëse do të ndiqet nga 62 mijë vetë në stadiumin e Sao Paulos dhe miliona shikues në të gjithë botës. Ky event do të transmetohet direkt në më shumë se 200 vende në mbarë botën. Kënga zyrtare e Botërorit do të jetë “We are the one” dhe do të këndohet nga Pitbull, Xhenifer Lopez dhe Klaudia Leit. Organizatorët kanë menduar që topin e parë të botërorit në mënyrë simbolike ta shkelmojë një djalosh me aftësi të kufizuara, që me ndihmën e disa paisjeve robotike do të ngrihet nga karrigia për të gjuajtur topin. Sa i përket pjesë sportive, 64 ndeshje do të shoqërojnë sportdashësit gjatë 1 muaji deri në finale e 13 korrikut që do të luhet në stadiumin “Maracana” të Rio de Zhaneiros. 12 qytete braziliane do të mikpresin këtë turne që kthehet pas 64 vjetësh në Brazil. 32 ekipe do të përpiqen të shkojnë sa më larg dhe një pjesë e vogël e tyre të arrijnë objektivin, trofeun që 8 përfaqësuese pjesëmarrëse në këtë botëror e kanë fituar më parë. 75% e futbollistëve pjesëmarrës në këtë turne luajnë në klube europiane. Bosnje-Hercegovina është ekipi debutues.Shpenzimet për këtë botëror kanë qenë 14 miliardë dollarë që kanë shërbyer për ndërtimin e stadiumeve dhe infrastukturës ndihmëse. 600 mijë turistë pritet të vizitojnë Brazilian gjatë këtij evenimenti që bën për vete të gjithë globin.Shpenzimet për këtë botëror kanë qenë 14 miliardë dollarë që kanë shërbyer për ndërtimin e stadiumeve dhe infrastukturës ndihmëse. 600 mijë turistë pritet të vizitojnë Brazilian gjatë këtij evenimenti që bën për vete të gjithë globin.
  • 2. BOTËRORI BRAZIL 2014 Kombëtare pjesmarrëse Stadiume Ndeshje32 12 64Ndeshja e parë FinaljaArena de São Paulo MaracanãMesatarja e kapaciteve Stadiumi më i madh Stadiumi më i vogël49,896 seats Maracanã (71,159 ulëse) Arena da Baixada (37,634 ulëse) Ndeshjet: Grupi F – Argentina vs Bosnia-Herzegovina Grupi B – Spain vs Chile Grupi H – Belgium vs Russia Grupi E – Ecuador vs France Rundi i 16 – 1C v 2D Çerek-finalja – W53 v W54 Finalja – W61 v W62 Ndeshje: Grupi A – Brazil v Croatia (opening match) Grupi D – Uruguay vs England Grupi B – Netherlands vs Chile Grupi H – Korea Republic vs Belgium Rundi i 16 – 1F v 2E Gjysmë-finalja – W59 v W60 Ndeshjet: Grupi C – Colombia vs Greece Grupi H – Belgium vs Algeria Grupi F – Argentina vs Iran Grupi D – Costa Rica vs England Raundi i 16 – 1A v 2B Gjysmë-finalja – W57 v W58
  • 3. 11 Qershor, 2014 20:10 Nejmar i sinqertë: Po, jam një lojtar kopjac Nejmar është futbollisti brazilian nga i cili pret i gjithë kombi, por, pavarësisht kësaj, talenti 22-vjeçar ndihet i qetë në prag të Botërorit. Sulmuesi shprehet se nën presion ka jetuar që kur talenti iu vu në pah në moshën 13-vjeçare dhe ai do të japë gjithçka që të mos zhgënjejë. “Ka qenë një ëndërr që kur unë kam qenë i ri dhe sot ajo është para meje. Unë jam numri 10 i Brazilit, do të shkoj të luaj për Kupën e Botës në vendlindjen time. Nuk ndiej asnjë presion. Kjo situatë duhet të më japë krenari dhe lumturi që të edhe me I mire. 11 Qershor, 2014 20:08 Mbrojtja s’jep garanci, Italia ndryshon skemë Ethet pushtojnë Italinë, por nuk ka qenë faji i shiut të dendur që ka shoqëruar stërvitjen e djeshme në Mangaritiba. Trajneri Çezare Prandeli duhet të përballet me temperaturën dhe gjendjen gripale të fantazistit Marko Verrati, që mesa duket ka fituar besimin e tij dhe do të luajë përkrah Andrea Pirlos, në një skemë me një dopio-fantazist. Kur kanë mbetur tri ditë nga sfida me Anglinë, talenti i PSG-së nuk po stërvitet me shokët, pasi gripi i ka marrë shumë forca. Por ajo që tremb më shumë është situata në mbrojtje. Barzalji dhe Paleta nuk i kanë rikuperuar siç duhet dëmtimet. 11 Qershor, 2014 20:07 Lahm: Stoli i Gjermanisë do të bëjë diferencën Gjermania lëshon “flakë” për Botërorin. “Pancerat” po përgatiten intensivisht për finalet e Botërorit ku më 16 qershor do të zhvillojnë ndeshjen e parë ndaj Portugalisë. Përveçse në fushë, lojtarët e Kombëtares gjermane kanë qenë aktivë edhe në media. Në konferencën e dytë për shtyp nga “Campo Bahia”, ka marrë pjesë kapiteni Lahm, i cili analizon stërvitjen, kushtet atmosferike, rolin e stolit, rivalët, si dhe flet për të ardhmen. Të ardhmen - “Jam krenar që kam marrë pjesë në tri evenimente të ndryshme ndërkombëtare në tri kontinente. Në dukje duket si Botërori i fundit për mua, por duhet parë nëse do. 11 Qershor, 2014 20:06 Shnajder feston 30-vjetorin: Ndihem si 22 falë…kikboksit Holanda ka festuar ditën e hënë 30-vjetorin e yllit të Gallatasarajit, Uesli Shnajder. Por, surprizat për mesfushorin holandez nuk përfunduan. Teksa po punon intensivisht për formën fizike, Shnajder ndryshe nga kolegët e tij ka marrë leksione nga kampioni i kikboksit, Gokham Saki. Sigurisht, për të realizuar këtë stërvitje ai ka marrë lejë edhe nga trajneri Luis van Gal, pa firmën e të cilit nuk bëhet asgjë. “Duhet të jem në formë dhe për të arritur nivelin që dua kam nevojë edhe për pak stërvitje të veçantë.
  • 4. 11 Qershor, 2014 20:05 Botërorët, 10 sfidat që nuk do të harrohen kurrë Një listë e reduktuar e ndeshjeve që kanë bërë historinë në Kupën e Botës, ose kanë pasur rëndësi të madhe përveç futbollit. Një përzgjedhje, në të cilën mund të bënte pjesë edhe Austri- Zvicër 7-5 e vitit 1954, si ndeshja me më shumë gola të shënuar në historinë e Botërorit, apo çerekfinalja Hungari-Brazil e të njëjtit edicion, e cilësuar ndryshe si “beteja e Bernës”. Gjithashtu mund të ishte Tunizi-Meksikë 3-1 e 1978-s, e para fitore e afrikanëve në Kupën e Botës. Pa harruar gjithashtu Argjentinë-Angli 1986, ndeshjen e “dorës së Zotit” të Maradonës, apo çerekfinalen Angli-Kamerun 3-2 të Botërorit “Itali 1990″. 11 Qershor, 2014 20:04 Maradona sulmon FIFA-n: Blateri të mbyllet në banjë Diego Aramando Maradona ka zgjedhur menjëherë anën ku do të qëndrojë. “El pibe de oro”, pas daljes që bëri kundër FIFA-s dhe Blaterit të dielën, ka ngritur sërish zërin. “Multinacionalja FIFA po përtyp topin”, e nisi fjalën e tij Maradona në emisionin e tij që transmetohet në një rrjet televizionesh amerikano-latine, “Telesur”. Për FIFA-n - Në deklaratën e tij 53-vjeçari aludoi se “FIFA ishte një fuqi e pisët”. Ai argumentoi akuzën e tij duke thënë: “Nga Botërori do të fitojnë 4 miliardë dollarë, kurse fitueses i japin vetëm 35 milionë. Po flasim për një diferencë që nuk 11 Qershor, 2014 20:01 Hoxhson: Me talentët e mi do bllokojmë Pirlon dhe Italinë Trajneri i Kombëtares së Anglisë, Roi Hoxhson, është mjaft i qetë në pritje të debutimit kundër Italisë. Ndonëse shumë ikona të së kaluarës, si Pol Skolls, e kanë ftuar atë që të bëjë kujdes të veçantë ndaj Andrea Pirlos, 66- vjeçari nuk i trembet fantazistit. “Nuk ka dyshime që Pirlo është një kampion i madh, por kjo nuk do të thotë që Prandeli e ka bazuar të gjithë lojën e Italisë vetëm te këmbët e këtij futbollisti. Pastaj, Pirlo nuk është i vetmi që do zbresë në fushë, sepse duhet të bëjmë llogaritë edhe me lojtarë të tjerë si Baloteli. 11 Qershor, 2014 20:00 Shkencëtarët, Spanja do jetë kampione bote Nëse futbolli do të ishte matematikë, siç është shkenca, atëherë mund të konfirmonim ende pa nisur Botërori se Spanja do të jetë kampione e botës edhe në “Brazil 2014”. Universiteti Frai dhe disa universitete të tjera gjermane kanë llogaritur sipas metodave të tyre se “furitë e kuqe” do të mbrojnë fronin e tyre, duke përfshirë këtu edhe renditjen e FIFA-s, paraqitjet historike të këtyre kombëtareve dhe statistikat e lojtarëve që kanë në përbërje. Konkluzioni thekson se Spanja do të mundë në finale Gjermaninë, të cilat do të mundin në gjysmëfinale respektivisht Brazilin dhe Argjentinën. Duke u mbështetur te ky studim.
  • 5. 12 Qershor, 2014 16:04 Angli-Itali do luhet në një fushë patatesh Nga jashtë shihen ende pirgje të mëdhenj me mbeturina dhe tonelata me materiale ndërtimi, kangjella mbrojtëse, automjete të tonazhit të rëndë dhe disa punëtorë në pamje të parë të sfilitur, që nuk kanë kohë të heqin nga koka as kaskat e sigurisë për të fshirë djersët, sepse çdo sekondë që kalon është një bast i humbur me kohën, në pritje të debutimit të Italisë dhe Anglisë në këtë Botëror. Por sikur të mos mjaftonte kjo, situata bëhet më e frikshme duke parë brenda impiantit. Pavarësisht koloritit të madh që ofrojnë stolat shumëngjyrësh nëpër tribuna, brenda mungon ngjyra më e rëndësishme, 12 Qershor, 2014 16:03 Kovaç: Nuk do parkojmë autobusin kundër Brazilit Niko Kovaç i ka kushtuar shumë rëndësi përgatitjes së veçantë të futbollistëve, duke përdorur mënyra tepër të sofistikuara teknologjike. Federata kroate shpenzoi 2 milionë euro për të ndërtuar një institucion studimor mbi futbollin. Ndërkohë, vetë tekniku i Kombëtares kroate ndihmohet shpesh nga profesori gjerman Volfgang Sholhorm, për të bërë stërvitjen në mënyrë moderne. Ky i fundit ka ndihmuar edhe trajnerin e Dortmundit, Jurgen Klop. “Unë jam shumë i fiksuar pas teknologjisë dhe shkencës. Për aq kohë sa studimet arrijnë të krijojnë edhe ilaçe që shërojnë sëmundje të rënda, kjo filozofi duhet përdorur edhe në sport. 12 Qershor, 2014 16:02 Ambasadori gjerman në Shqipëri: Dua finalen Gjermani-Angli Ambasada Gjermane në Shqipëri luan një rol kyç në marrëdhëniet diplomatike mes Gjermanisë dhe Shqipërisë. Teksa vendimi për marrjen e statusit kandidat po troket, tema mjaft të rëndësishme janë futbolli dhe Botërori 2014. Shqipëria nuk është pjesë e Botërorit “Brazil 2014″, por tifozeria shqiptare në shumicë është e zjarrtë dhe shumë e ndjeshme për Gjermaninë, Italinë, Brazilin, Holandën, Francën, Anglinë etj… “Panorama Sport” intervistoi ambasadorin gjerman, Hellmut Hoffmann, i cili tregon modestisht “recetat” e suksesit të Gjermanisë, si dhe dëshirat për kampionatin botëror. Z. ambasador, Gjermania është një shembull si në ekonomi dhe në futboll për shumicën e vendeve europiane. 12 Qershor, 2014 16:00 Skolari: Në finale do jemi kundër Argjentinës Ceremonia hapëse e Kupës së Botës do jetë një festë për të gjithë rruzullin, duke shënjuar çeljen e edicionit më të rëndësishëm futbollistik. Por, Luiz Felipe Skolari mund të jetë prej atyre që do ta ketë të vështirë të buzëqeshë. Vetëm një ditë më parë, nipi i tij humbi jetën në një aksident automobilistik. Gjithsesi trajneri i Brazilit konfirmoi se do jetë në stol në ndeshjen e parë. Ai preferoi të mos flasë për tragjedinë familjare, por të përqendrohet te ndeshja ndaj Kroacisë: “Është e rëndësishme që ta nisim me fitore. Të gjithë presin që të kemi një ecuri të shpejte.
  • 6. 2014 Group stage Group stage - Group A 1 Brazil 0 0 0 0 0 0 0 0 2 Croatia 0 0 0 0 0 0 0 0 3 Mexico 0 0 0 0 0 0 0 0 4 Cameroon 0 0 0 0 0 0 0 0 Group stage - Group B 1 Spain 0 0 0 0 0 0 0 0 2 Netherland s 0 0 0 0 0 0 0 0 3 Chile 0 0 0 0 0 0 0 0 4 Australia 0 0 0 0 0 0 0 0 Group stage - Group C 1 Colombia 0 0 0 0 0 0 0 0 2 Greece 0 0 0 0 0 0 0 0 3 Ivory Coast 0 0 0 0 0 0 0 0 4 Japan 0 0 0 0 0 0 0 0 Group stage - Group D 1 Uruguay 0 0 0 0 0 0 0 0 2 Costa Rica 0 0 0 0 0 0 0 0 3 England 0 0 0 0 0 0 0 0 4 Italy 0 0 0 0 0 0 0 0 Group stage - Group E 1 Switzerland 0 0 0 0 0 0 0 0 2 Ecuador 0 0 0 0 0 0 0 0 3 France 0 0 0 0 0 0 0 0 4 Honduras 0 0 0 0 0 0 0 0
  • 7. Group stage - Group F 1 Argentina 0 0 0 0 0 0 0 0 2 Bosnia 0 0 0 0 0 0 0 0 3 Iran 0 0 0 0 0 0 0 0 4 Nigeria 0 0 0 0 0 0 0 0 Group stage - Group G 1 Germany 0 0 0 0 0 0 0 0 2 Portugal 0 0 0 0 0 0 0 0 3 Ghana 0 0 0 0 0 0 0 0 4 USA 0 0 0 0 0 0 0 0 Group stage - Group H 1 Belgium 0 0 0 0 0 0 0 0 2 Algeria 0 0 0 0 0 0 0 0 3 Russia 0 0 0 0 0 0 0 0 4 South Korea 0 0 0 0 0 0 0 0