POP ART
I
OP ART
Krótko o
OP ART
Op -art jest to sztuka optyczna inaczej wizualizm. To
kierunek w grafice, modzie, sztuce użytkowej i
malar...
Przedstawiciele OP ARTU
BRIDGET RILEY:
- ulubionym jej motywem są faliste linie, wciągające
w obraz
- ruch w jej obrazach ...
Przedstawiciele OP ARTU
JULIO LE PARC:
- jest jednym z najważniejszych przedstawicieli geometrycznej
sztuki op-art i sztuk...
Przedstawiciele OP ARTU
VICTOR VASARELY:
- tworzył przede wszystkim kompozycje geometryczne,
wielokolorowe, powodujące wra...
POP ART
Pojęcie Pop-art (inaczej popular art, czyli sztuka
popularna) służy do określenia ruchu
artystycznego, który powst...
Przedstawiciele POP ARTU
Andy Warhol – amerykański artysta, jeden z głównych przedstawicieli pop-
artu, tematem jego prac ...
Przedstawiciele POP ARTU
Robert Rauschenberg
Zaczynał w latach pięćdziesiątych od sztuki abstrakcyjnej, później
jego malar...
Przedstawiciele POP ARTU
Tom Wesselman
Odchodząc od tradycyjnych technik kolażu i asamblażu artysta
maluje czystymi, żywym...
DZIĘKUJĘ
ZA
UWAGĘ

Przygotowała:
Julia Dyrda
of 10

POP ART I OP ART

Pop Art & Op Art
Published on: Mar 4, 2016
Published in: Education      
Source: www.slideshare.net


Transcripts - POP ART I OP ART

  • 1. POP ART I OP ART
  • 2. Krótko o OP ART Op -art jest to sztuka optyczna inaczej wizualizm. To kierunek w grafice, modzie, sztuce użytkowej i malarstwie, którego zadaniem jest oddziaływanie na oko widza. Stosujący abstrakcyjne kombinacje linii dające geometryczne złudzenia optyczne, efekty świetlne, dynamiczne i fakturalne, zmierzające do wywołania wrażenia głębi. Za okres szczytowy op-artu uznaje się lata 50. i 60. XX wieku.
  • 3. Przedstawiciele OP ARTU BRIDGET RILEY: - ulubionym jej motywem są faliste linie, wciągające w obraz - ruch w jej obrazach wywołany jest właściwościami ludzkiego oka, które bardzo trudno przystosowuje się do zagęszczonych linii, kresek i form geometrycznych - maluje współśrodkowe okręgi czy zbiegające się w jednym punkcie fale  Jej przykładowe prace 
  • 4. Przedstawiciele OP ARTU JULIO LE PARC: - jest jednym z najważniejszych przedstawicieli geometrycznej sztuki op-art i sztuki kinetycznej wczesnych lat 60-tych XX wieku - tworzy obrazy czarno-białe - migotliwe i przenikające się kwadraty, dające efekt złudzenia i wrażenia fali, ale także kompozycje wielokolorowe, dające efekt złudzenia kilku planów (pierwszy plan, w tle kolejny, a gdy patrzy się dłużej wychodzi na wierzch jeszcze jeden motyw przewodni)
  • 5. Przedstawiciele OP ARTU VICTOR VASARELY: - tworzył przede wszystkim kompozycje geometryczne, wielokolorowe, powodujące wrażenie migotania, pulsowania, krążenia i falowania, - jego obrazy, choć stworzone na płótnie (technika 2D) wydają się być trójwymiarowe, przestrzenne, - w kompozycjach geometrycznych stosuje barwy kontrastowe, dopełniające się (np pomarańcz i jasny niebieski, czerwień i zieleń, czerń i biel), a także wykorzystuje zestawienie barw RGB (red, green, blue)
  • 6. POP ART Pojęcie Pop-art (inaczej popular art, czyli sztuka popularna) służy do określenia ruchu artystycznego, który powstał mniej więcej w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku w Wielkiej Brytanii. Pop-art wyrażał się poprzez środki wyrazu zaczerpnięte z kultury masowej, na przykład reklamy i komiksów.
  • 7. Przedstawiciele POP ARTU Andy Warhol – amerykański artysta, jeden z głównych przedstawicieli pop- artu, tematem jego prac są znane postacie i wydarzenia: od gwiazd ekranu po wypadki samochodowe, od reklam żywności w puszkach po krzesło elektryczne, od kwiatów po wiadomości dziennika. Artysta przedstawia je w sekwencji powtarzających się, często prowokujących obrazów o oślepiającej, śmiałej kolorystyce. Przykłady dzieł: „Zupa Campbella”, cykl „Marylin Monroe”, „Butelka Coca-Coli”.
  • 8. Przedstawiciele POP ARTU Robert Rauschenberg Zaczynał w latach pięćdziesiątych od sztuki abstrakcyjnej, później jego malarstwo podążyło w kierunku przedstawiania dóbr konsumpcyjnych i odpadków. Przykłady dzieł: „Pudełko muzyki”, „Łóżko”, „Odaliska”, „Monogram”.
  • 9. Przedstawiciele POP ARTU Tom Wesselman Odchodząc od tradycyjnych technik kolażu i asamblażu artysta maluje czystymi, żywymi barwami. Prace jego są ironiczne, a zarazem sentymentalne, ukazują prawdziwe, naturalistycznej wielkości postacie i przedmioty. Przykłady dzieł: „Łazienka nr 3”.
  • 10. DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ  Przygotowała: Julia Dyrda