Nasıl İngilizce Öğrenebilirim?
Gitmiş olduğum onca kurslar onca aldığım özel derslerden sonra neden hala İngilizce
öğrenem...
Mesajı iletmek için düğmeye bastığımız an daha büyük bir yer kaplayan ana dil
klasörü haliyle daha baskın bir rol oynayaca...
of 2

İngilizceyi Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Gitmiş olduğum onca kurslar onca aldığım özel derslerden sonra neden hala İngilizce öğrenemiyorum? Bu soru çoğumuza yabancı gelmemiştir. Çoğu insanın sıkılarak ve üzülerek kendine sorduğu soru bu. Ülkemizin en büyük eğitim sorunundan bahsediyorum. Yabancı dil öğrenimi..
Published on: Mar 3, 2016
Published in: Education      
Source: www.slideshare.net


Transcripts - İngilizceyi Nasıl Öğrenebilirsiniz?

  • 1. Nasıl İngilizce Öğrenebilirim? Gitmiş olduğum onca kurslar onca aldığım özel derslerden sonra neden hala İngilizce öğrenemiyorum? Bu soru çoğumuza yabancı gelmemiştir. Çoğu insanın sıkılarak ve üzülerek kendine sorduğu soru bu. Ülkemizin en büyük eğitim sorunundan bahsediyorum. Yabancı dil öğrenimi.. İngilizceyi öğrenememenin ve hatta konuşamamanın bir çok nedeni var elbette. Bunun en büyük nedeni hiç kuşkusuz kişinin anadilidir. Zira bir dili öğrenmekteki en büyük zorluk kişinin anadilidir. İletmek istediğimiz mesajı Türkçe düşünmek ve bu cümleyi Türkçe kurallarına uygun olarak karşı tarafa iletmek isteğimiz. İşin en vahim durumu da, kişinin bunun farkında olmaması ve doğru cümleler kurduğunu düşünmesi. Anadilde düşünüp bunu yabancı dile dönüştürme çabasında olanlar konuşmalarına başladıkları vakit anlamsız cümleler kurmaya başlarlar. Yavaş yavaş konuşurlar. Bir diğer yandan doğru cümle kurmaya gayret ederken bir diğer taraftan kuracağı cümlenin nasıl doğru kurulacağına kafa yorarlar. “Şu kelime nedir ? Şu sözcüğün İngilizce karşılığı nedir? “ diye düşünürler. Bu durumda zihinsel çaba gerektirir. Bu zihinsel çaba, bireyin doğru odaklanmasına engel olur. Birbirinden yapısal olarak farklı olan Türkçe-İngilizce arası yapılan beyin fırtınası esnasında bazen ağızdan komik ifadeler çıkabilir. Örneğin: “ I today home going : bugün eve gidiyorum “ gibi ifade buna örnek gösterilebilir. Bu kişiyle İngilizce iletişim kurmak bir hayli zor olacağı için hem karşılıklı diyalog sıkıcı bir hale gelir hemde karşı tarafın öz güveni alt üst olur. İngilizce konuşmaya çalışan kişi, ifade zorlukları çektiği için kendini ilkokul yıllarındaki öğrenci gibi hisseder. Bir dili öğrenmekteki en büyük engel kişinin anadilidir. İngilizcenin konuşulduğu ortamlarda kendini yetersiz hisseder. Anadilin kurallarıyla dolu olan beyin nöronları farklı bir dilde üretim yapmaya çalıştığı zaman bu kişi iç çelişkiye düşer. Peki bu kişilere “ İngilizce düşün “ demek ne kadar yeterlidir. Kişi bu tavsiyeyi duyduğu vakit “ Nasıl yani ? “ diye tepki verecektir. İngilizce düşünmek nedir ? Düşünme ve konuşma arasında bir uyum olmazsa, üretimde sıkıntılar yaşanır. Peki bunun için neler yapılmalı? Bilimsel bir veriye göre; öğrenmenin yüzde 80’i bilinçsiz bir şekilde gerçekleşirken, yüzde 20’lik kısmı bilinçli bir şekilde gerçekleşmektedir. Kişi anadilini de bu şekilde öğrenir. Daha küçük yaştan başlayarak beynimiz etrafımızda duyduğu ve gördüğü verileri kayıt altına alır. Yeni bir dil öğrenmeye başladığımız an, beynimizde söz konusu yabancı dil için bir alan açılır. Bu alanı beynimizde yeni bir yer kaplayan klasör olarak düşünelim. Beynimizin büyük bir kısmı anadilimizin oluşturduğu alandan ibarettir. Sonradan öğreneceğimiz dilin alanı daha küçük bir yer kaplar.
  • 2. Mesajı iletmek için düğmeye bastığımız an daha büyük bir yer kaplayan ana dil klasörü haliyle daha baskın bir rol oynayacaktır. Bu şekilde düşünce anadilde gerçekleşir. Peki yabancı dilde düşünüp konuşmak için neler yapabiliriz? Yukarıda bilinçsiz öğrenmekten biraz bahsettik. Farkında olmadan öğrenmenin yabancı dil konuşma sürecini beslediği bilimsel bir gerçektir. Bunun için öğrenilen dilin konuşulduğu ülkede bulunun. Bir dili öğrenirken o dilin konuşulduğu ülkede bulunmak çok önemlidir zira anadilde öğrenme sürecine tekrar bir bakarsak, öğrendiğimiz tüm kalıplar bulunduğumuz doğal ortamdan edindiğimiz duyumsal ve görsel öğelerden oluşmaktadır. O yüzden söz konusu yabancı dilin konuşulduğu ülkede bulunmak ve bilhassa o kültürü özümsemek bilinçli öğrenim süreci olmadan bireye büyük katkılar sağlayacaktır. Bir diğer yandan İngilizce film izlemenin önemi asla yadsınamaz. Yabancı dil öğreniminin ilk safhalarında izlediğiniz bir filmi anlayamayabilirsiniz. Asla endişe etmeyin. Unutulmamalıdır ki; insan beyni iletilen mesajları ayırma ve daha sonra birleştirme gücüne sahiptir. Mümkünse kulaklık takın ve hoşlandığınız kalıpları yazacağınız bir defteriniz olsun. Aynı filmi defalarca izleyin. Film içinde geçen tonlamalara dikkat edin. İlk etapta filmi İngilizce alt yazılı izlemek daha faydalı olacaktır. Duyduğunuz ve gördüğünüz cümleler arasında ki benzerliği yakalamaya çalışın. Film içinde geçen diyalogları hatırlamaya gayret edin. Film bittikten sonra defterinize not aldığınız diyaloglara ve kalıplara tekrar bakın. Mümkünse o cümleleri evde kendi kendinize prova edin. Mükemmelliği yakalayana kadar tekrar edin. Pes etmeyin ! Daha sonra filmi tekrar izleyin ve sonrasında filmi sadece dinleyin. Duyduğunuz diyalogların hangi sahnede geçtiğini hatırlayın. Yabancı dil konuşmanın bir diğer yolu da kuşkusuz müzik dinlemektir. Dinlediğiniz şarkıların sözlerini bir kağıda yazın ve anlamlarını araştırın. Ne kadar çok şarkı dinlerseniz o kadar çok duyumsal becerinizi geliştirirsiniz. Sonuç ise her zaman mükemmeldir. Bol bol İngilizce kitap okuyun. Yanınızda bulunduracağınız sözlük ile okuduğunuz cümlelerde anlamını bilmediğiniz kelimelerin İngilizce karşılıklarını bir deftere yazın. Daha sonra bu kelimeleri cümle içerisinde kullanın. Anlamını bilmediğiniz bir kelimeyi kendi kuracağınız cümle içinde kullanmak demek artık o cümlenin sizin olması demektir. Mutlaka İngilizce- İngilizce sözlük kullanın. İlk aşamada kendi seviyenize uygun bir sözlük tercih edin. Son olarak; hata yapmaktan korkmayın. Hata yapmak öğrenme sürecinin doğal bir sonucudur. Hatalar tıpkı hayatta olduğu gibi bizi daha çok güçlendirerek bir sonraki adımlarımızı daha sağlıklı bir şekilde atmamızı sağlayacaktır. www.dursunakyuz.com