Polecana miejscowośd Zakopane
Zakopane jest miastem położonym w otoczeniu Tatr na
południu Polski w województwie małopolsk...
http://romantyczkaasia.bloblo.pl/zdjecie/213667
Jak dojechad ?
Z Dąbrowy Górniczej dojechad do Zakopanego bardzo
prosto. Należy kierowad się na południowy zachód w
kierun...
Zabytki
Większośd zabytków związanych z Zakopanem to obiekty
starogóralskie, ze spadzistymi dachami, upamiętniające
znanyc...
Historia
Zakopane nie jest starym miastem, bowiem prawa miejskie
posiada zaledwie 80 lat. Wcześniej była to przyjemna osad...
Góry, czyli gdzie się wybrad
Zakopane to przede wszystkim otaczające je góry i piękna,
naturalna przyroda, endemiczne gatu...
Kto zaprojektował kaplicę w
Jaszczurówce ?
WitkiewiczOrkan Zamoyski
Błędna odpowiedź ! Obejrzyj
prezentację jeszcze raz i spróbuj
ponownie ; )
Brawo ! Prawidłowa odpowiedź ; )
Coś więcej o Zakopanem ; )
https://www.youtube.com/watch?v=_VuDS6jZ-
UQ
Źródła
• http://zakopane.lovetotravel.pl/
• http://romantyczkaasia.bloblo.pl/zdjecie/2136
67
• The Visitor, Małopolska Nr ...
Prezentacja justyna mucha
Prezentacja justyna mucha
of 13

Prezentacja justyna mucha

Zakopane
Published on: Mar 4, 2016
Published in: Travel      
Source: www.slideshare.net


Transcripts - Prezentacja justyna mucha

 • 1. Polecana miejscowośd Zakopane Zakopane jest miastem położonym w otoczeniu Tatr na południu Polski w województwie małopolskim i jest stolicą sportów zimowych. Centralnym punktem zakopanego jest najsłynniejszy deptak w Polsce – Krupówki. Nad miastem góruje Giewont (1895m n.p.m.). Miasto położone jest nad kilkoma potokami, których wody ostatecznie wpadają do rzeki Zakopianka. Częściowo na terenie Zakopanego znajduje się obszar Tatrzaoskiego Parku Narodowego. W sąsiedztwie Zakopanego znajduje się Bukowina Tatrzaoska, Kościelisko oraz Poronin.
 • 2. http://romantyczkaasia.bloblo.pl/zdjecie/213667
 • 3. Jak dojechad ? Z Dąbrowy Górniczej dojechad do Zakopanego bardzo prosto. Należy kierowad się na południowy zachód w kierunku ul. Królowej Jadwigi. Następnie po zjechaniu z ronda na Aleję Róż, po czym kontynuowad jazdę Braci Mieroszewskich. Potem skręcid w lewo w Starocmentarną, następnie kontynuowad jazdę ul. Staszica. Później skręcid w prawo na Wschodnią Obwodnicę E75/S1 i zjechad na A4 w Kierunku Krakowa. Cały czas trzymad się prawej strony. Na skrzyżowaniu Zakopiaoski trzymad się prawej i jechad w kierunku Chyżne/ Zakopane. Następnie lekko w lewą Kilioskiego i dalej prosto DK47.
 • 4. Zabytki Większośd zabytków związanych z Zakopanem to obiekty starogóralskie, ze spadzistymi dachami, upamiętniające znanych artystów tego regionu. Do najważniejszych można zaliczyd drewniany kościółek Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Klemensa z połowy XIX wieku, drewniany kościół z początku XVIII wieku, którego charakterystyczną częścią jest kaplica projektu samego Witkiewicza. Ciekawe są także dwie kaplice: Gąsieniców oraz drewniana kaplica w Jaszczurówce zbudowana według projektu Witkiewicza. Warto zobaczyd Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku – z grobami takich postaci jak Tytus Chałubioski, Stanisław Witkiewicz, Władysław Orkan, Kornel Makuszyoski oraz chatę Sabały.
 • 5. Historia Zakopane nie jest starym miastem, bowiem prawa miejskie posiada zaledwie 80 lat. Wcześniej była to przyjemna osada turystyczna, rekreacyjna i lecznicza. Początki jej istnienia to około XVI wieku, kiedy to w Kotlinie Zakopiaoskiej zaczęto budowad sezonowe osady pasterskie. Te z kolei przekształciły się w wioskę, którą dano nazwę Zakopane. Usytuowanie w odległym zakątku kraju sprawiło, że wieś nie rozwijała się dośd szybko. Podstawą utrzymania miejscowej ludności było głównie pasterstwo, oraz kuźnice. Powstanie Towarzystwa tatrzaoskiego i wybudowanie pierwszego hotelu wpłynęły na wypromowanie miasta. Dodatkowo przyczyniło się do tego wybudowanie drogi do Nowego Targu i kolej do Chabówki.
 • 6. Góry, czyli gdzie się wybrad Zakopane to przede wszystkim otaczające je góry i piękna, naturalna przyroda, endemiczne gatunki, rezerwat i turystyczne szlaki. Jest tu wiele ciekawych, zapierających dech w piersiach miejsc, gdzie roztacza się panorama na Tatry, albo ukazuje niepowtarzalna siła natury. Te najbardziej interesujące atrakcje przyrodnicze, to przede wszystkim: Morskie Oko i Czarny Staw, Dolina Chochołowska, Dolina Gąsiennicowa, Nosal, Giewont, Dolina Jaworzynki, Smreczyoski Staw, Jaskinie: Mylna, Wielka Śnieżna, Czarna, Miętusia, Mroźna, Raptowicka, Kasprowy Wierch, Kościelec, Gubałówka, Dolina Kościeliska i wiele innych. W samym mieście nie można zapomnied o słynnej ulicy Krupówki, będącej najbardziej znaną ulica w kraju i miejscem umieszczenia punktu widokowego, w którym siedząc na ławeczce na zielonym skwerku można podziwiad widok na Giewont i pasmo tatrzaoskie.
 • 7. Kto zaprojektował kaplicę w Jaszczurówce ? WitkiewiczOrkan Zamoyski
 • 8. Błędna odpowiedź ! Obejrzyj prezentację jeszcze raz i spróbuj ponownie ; )
 • 9. Brawo ! Prawidłowa odpowiedź ; )
 • 10. Coś więcej o Zakopanem ; ) https://www.youtube.com/watch?v=_VuDS6jZ- UQ
 • 11. Źródła • http://zakopane.lovetotravel.pl/ • http://romantyczkaasia.bloblo.pl/zdjecie/2136 67 • The Visitor, Małopolska Nr 43

Related Documents