NARKOLEPSIE –
PŘÍZNAKY, PROBLÉMY A
LÉČBA
Královskéspaní.cz
JAK POZNAT NARKOLEPSII
Neovladatelná hypersomnie bez ohledu
na podmínky.
Člověk usíná, „když to na něj přijde“.
Nemůže t...
PŘÍZNAKY NARKOLEPSIE
1. Nadměrná denní spavost:
Narkoleptik usíná i u soustředěných
činností jako je čtení nebo řízení au...
PŘÍZNAKY NARKOLEPSIE
2. Spánková obrna:
REM fáze spánku, kdy si je člověk vědom
sám sebe, ale stále je ve spánku –
spánko...
PŘÍZNAKY NARKOLEPSIE
3. Kataplexie:
Náhlý pokles svalového tonu.
Pacient díky tomu často upadne na zem.
Opět se může po...
PŘÍZNAKY NARKOLEPSIE
4. Halucinace:
Vnikání REM spánku do bdělosti.
Stává se, že narkoleptik provádí nějakou
činnost, po...
PROBLÉMY, KTERÉ ZPŮSOBUJE
NARKOLEPSII
Zaměstnání:
Narkoleptici nejsou většinou schopni
vykonávat práci, musí být pod lék...
LÉČBA NARKOLEPSIE
Nelze zcela vyléčit, ale jde zmírnit
symptomy.
Je nutné důsledně dodržovat spánkovou
hygienu – tj. pře...
DALŠÍ INFORMACE O NARKOLEPSII
 https://cs.wikipedia.org/wiki/Narkolepsie
 http://www.kralovske-spani.cz/narkolepsie/
 ...
KONTAKT
http://www.kralovske-spani.cz
E-mail: info@kralovske-spani.cz
Telefon: +420 767 477
http://www.facebook.com/k...
of 10

Narkolepsie - příznaky, problémy a léčba

Narkolepsie je závažné onemocnění. U pacientů se nejvíce projevuje náhlým usínáním během jakékoli činnosti - například i řízení automobilu. Narkolepsie je často doprovázená spánkovou obrnou, halucinacemi a kataplexií. Tuto nemoc nelze zatím zcela vyléčit. Léčba probíhá především naordinováním kvalitní spánkové hygieny doplněné o léky - psychostimulanty. Další informace nejdete na http://www.kralovske-spani.cz/narkolepsie/
Published on: Mar 3, 2016
Published in: Health & Medicine      
Source: www.slideshare.net


Transcripts - Narkolepsie - příznaky, problémy a léčba

  • 1. NARKOLEPSIE – PŘÍZNAKY, PROBLÉMY A LÉČBA Královskéspaní.cz
  • 2. JAK POZNAT NARKOLEPSII Neovladatelná hypersomnie bez ohledu na podmínky. Člověk usíná, „když to na něj přijde“. Nemůže to ovlivnit. U třetiny pacientů se objeví před 15 rokem života. Při upadnutí do spánku je člověk v REM fázi spánku (Rapid Eyes Moving).
  • 3. PŘÍZNAKY NARKOLEPSIE 1. Nadměrná denní spavost: Narkoleptik usíná i u soustředěných činností jako je čtení nebo řízení auta. Spánku se nedá ubránit a nastupuje rychle. Výskyt tzv. SOREM – okamžitého nástupu REM fáze spánku.
  • 4. PŘÍZNAKY NARKOLEPSIE 2. Spánková obrna: REM fáze spánku, kdy si je člověk vědom sám sebe, ale stále je ve spánku – spánkové obrně – která nastává i u běžného spánku. Člověk má nehybné svaly, kromě záškubů. Člověk se snaží hýbat, ale nelze to. Často doprovázené halucinacemi.
  • 5. PŘÍZNAKY NARKOLEPSIE 3. Kataplexie: Náhlý pokles svalového tonu. Pacient díky tomu často upadne na zem. Opět se může pohnout až kataplexie odezní. Může trvat až několik minut.
  • 6. PŘÍZNAKY NARKOLEPSIE 4. Halucinace: Vnikání REM spánku do bdělosti. Stává se, že narkoleptik provádí nějakou činnost, poté upadne do spánku a danou činnost si vůbec nepamatuje.
  • 7. PROBLÉMY, KTERÉ ZPŮSOBUJE NARKOLEPSII Zaměstnání: Narkoleptici nejsou většinou schopni vykonávat práci, musí být pod lékařským dohledem. Nemohou řídit motorová vozidla.  Narkolepsie také velice komplikuje studium a sociální život pacienta.
  • 8. LÉČBA NARKOLEPSIE Nelze zcela vyléčit, ale jde zmírnit symptomy. Je nutné důsledně dodržovat spánkovou hygienu – tj. především kvalitní noční spánek. Siesta během dne – cca 30 minut dvakrát denně. Často nutné brát léky (psychostimulanty).
  • 9. DALŠÍ INFORMACE O NARKOLEPSII  https://cs.wikipedia.org/wiki/Narkolepsie  http://www.kralovske-spani.cz/narkolepsie/  http://nemoci.vitalion.cz/narkolepsie/  http://www.celostnimedicina.cz/narkolepsie.htm
  • 10. KONTAKT http://www.kralovske-spani.cz E-mail: info@kralovske-spani.cz Telefon: +420 767 477 http://www.facebook.com/kralovskespani

Related Documents