WSBWSB
WSBWSB
Polecana miejscowość:Polecana miejscowość:
KrakówKraków
Miasto położone w południowej Polsce nad Wisłą. Drugie w kr...
WSBWSB
http://pl.wikipedia.org
WSBWSB
Jak dojechać?Jak dojechać?
 Lokalizacja początkowa: Dąbrowa GórniczaLokalizacja początkowa: Dąbrowa Górnicza
 Lok...
WSBWSB
Ciekawe obiekty, zabytki…Ciekawe obiekty, zabytki…
Kościół Mariacki w Krakowie to jeden z najbardziej
rozpoznawalny...
WSBWSB
Obiekty, zabytki cdObiekty, zabytki cd..
Zamek Królewski na Wawelu leży na Wzgórzu
Wawelskim przy lewym brzegu Wisł...
WSBWSB
Obiekty, zabytki cd.Obiekty, zabytki cd.
Kazimierz jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Krakowie,
centrum życi...
WSBWSB
Obiekty, zabytki cd.Obiekty, zabytki cd.
Collegium Maius to najstarszy budynek należący do Uniwersytetu
Jagiellońsk...
WSBWSB
Obiekty, zabytki cd.Obiekty, zabytki cd.
Muzeum Czartoryskich jedno z najstarszych muzeów w Polsce,
założone przez ...
WSBWSB
Obiekty, zabytki cdObiekty, zabytki cd..
Teatr Stary jest jedną z trzech narodowych scen dramatycznych. Teatr
jest ...
WSBWSB
Obiekty, zabytki cd.Obiekty, zabytki cd.
Sanktuarium w Łagiewnikach miejsce pielgrzymek ludzi nie tylko
z Polski al...
WSBWSB
WSBWSB
Do którego roku Kraków był stolicą Polski?
a)1795
b)1796
c)1797
WSBWSB
BŁĘDNABŁĘDNA
ODPOWIEDŹODPOWIEDŹ
POWRÓT
DO SLAJDU
NR.2
WSBWSB
BRAWOBRAWO
!!!!!!
KOLEJNY
SLAJD
Kraków z lotu ptaka…
WSBWSB
 http://alekrakow.pl/zabytki-krakowahttp://alekrakow.pl/zabytki-krakowa
 http://krakow.lovetotravel.plhttp://krak...
of 17

Prezentacja e learning informatyka poprawiona

Kraków - opis miasta...
Published on: Mar 4, 2016
Published in: Travel      
Source: www.slideshare.net


Transcripts - Prezentacja e learning informatyka poprawiona

 • 1. WSBWSB
 • 2. WSBWSB Polecana miejscowość:Polecana miejscowość: KrakówKraków Miasto położone w południowej Polsce nad Wisłą. Drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i powierzchni. Stolica Polski do 1795 r. i miasto koronacyjne oraz nekropolia królów Polski, od czasu odzyskania niepodległości w 1918 r. Kraków to jedno z najpiękniejszych polskich miast, z tradycją sięgającą ponad 1000 lat wstecz. Każdy, kto był chociaż raz w tym mieście nie zapomni wrażenia, jakie zostawia tutejszy klimat starych murów zamkowych, wzgórze na Wawelu z jaskinią smoka, rozciągające się tuż nad leniwie płynącą Wisłą, urokliwy rynek z przepięknym Kościołem Mariackim i mnóstwo zadbanej zieleni. Kraków  to jedno z największych i najstarszych miast kraju, o wysokich walorach kulturowych i architektonicznych. Miasto owiane legendą, tam gdzie czas płynie inaczej i gdzie każda chwila staje się historią. Przez wieki Kraków był stolicą Polski, siedzibą królów, przyciągającą wielkich uczonych i artystów z całego świata. To ich talentom i wyobraźni zawdzięczamy bogatą spuściznę unikalnych zabytków historycznych odzwierciedlających najważniejsze kierunki w kulturze europejskiej.
 • 3. WSBWSB http://pl.wikipedia.org
 • 4. WSBWSB Jak dojechać?Jak dojechać?  Lokalizacja początkowa: Dąbrowa GórniczaLokalizacja początkowa: Dąbrowa Górnicza  Lokalizacja końcowa: KrakówLokalizacja końcowa: Kraków  Długość trasy: Długość trasy: 84.2km84.2km Szacowany czas przejazdu: Szacowany czas przejazdu: 53 min53 min • Jadę autem :
 • 5. WSBWSB Ciekawe obiekty, zabytki…Ciekawe obiekty, zabytki… Kościół Mariacki w Krakowie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych kościołów w Polsce. Z daleka widać dwie różniącę się od siebie wieże, których budowę opisuje ciekawa legenda. We wnętrzu odnajdziemy wspaniały ołtarz dzieła Wita Stwosza ukazujący Matkę Boską w otoczeniu apostołów oraz Wniebowzięcie. Dwa ruchome skrzydła ołtarza prezentują sceny z życia Chrystusa i Marii. Całość wykonana w drewnie dębowym które ma obecnie ponad 1000 lat! Sukiennice w Krakowie w przeszłości spełniały funkcje handlowe i nie inaczej jest dzisiaj. Znajdują się tutaj stragany z biżuterią, rękodziełem i pamiątkami. Piętro Sukiennic zajmują wystawy Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku.
 • 6. WSBWSB Obiekty, zabytki cdObiekty, zabytki cd.. Zamek Królewski na Wawelu leży na Wzgórzu Wawelskim przy lewym brzegu Wisły. Ta siedziba wielu władców znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Warto także zajrzeć do Smoczej Jamy, w której niegdyś podobno żył smok. Katedra na Wawelu to najważniejszy kościół w Krakowie, miejsce pochówku wielu królów Polski (m.in. królowie Stefan Batory, Władysław IV Waza, Zygmunt II August, August II Mocny, Zygmunt III Waza czy Jan Kazimierz Waza.), biskupów oraz znanych i wybitnych osób jak Adam Mickiewicz czy Julisz Słowacki. W centralnym punkcie katedry znajduje się relikwiarz ze szczątkami św. Stanisława.
 • 7. WSBWSB Obiekty, zabytki cd.Obiekty, zabytki cd. Kazimierz jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Krakowie, centrum życia kulturalnego Krakowa. Zwiedzimy tu zabytkowe synagogi – Stara, Izaaka, Kupa, Remuh, Tempel oraz kościoły – Bożego Ciała, św. Katarzyny , św. Trójcy i kościół na Skałce. Życie skupia się tu głównie wokół Placu Nowego, zwanego też Żydowskim. Barbakan zwany też potocznie Rondlem to potężna budowla, o niezwykle oryginalnej konstrukcji, najbardziej wysunięta na północ część fortyfikacji miejskich w Krakowie. Aż do końca XVIII w. Barbakan był obiektem nie do zdobycia. Obecnie barbakan jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
 • 8. WSBWSB Obiekty, zabytki cd.Obiekty, zabytki cd. Collegium Maius to najstarszy budynek należący do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zachywcają wspaniałe arkadowe krużganki o kryształowych sklepieniach, studnia usytuowana pośrodku dziedzińca oraz zabytkowe schody prowadzące pierwsze piętro. Warto również zobaczyć zabytkowy portal prowadzący na dziedziniec. Krypta Zasłużonych na Skałce zwana także Cmentarzem Wielkich Polaków. Znajduje się w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce. To najważniejszy panteon narodowy w Polsce. Spoczywają: Jacek Malczewski, Karol Szymanowski, Ludwik Solski, Wincenty Pol, Józef Ignacy Kraszewski, Adam Asnyk, Stanisław Wyspiański, Teofil Lenartowicz, Tadeusz Banachiewicz i Czesław Miłosz.
 • 9. WSBWSB Obiekty, zabytki cd.Obiekty, zabytki cd. Muzeum Czartoryskich jedno z najstarszych muzeów w Polsce, założone przez księżną Izabelę Czartoryską, żonę księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, kolekcjonerce cennych zbiorów sztuki europejskiej i bliskowschodniej. Można tu zobaczyć m.in. dzieła Leonarda da Vinci (słynna Dama z gronostajem), Rembrandta, Pietera Brueghela Młodszego. Galeria sztuki starożytnej znajduje się w dawnym arsenale miejskim. Pałac Biskupi miejsce zamieszkania biskupa Karola Wojtyły w latach 1964 – 1978. To właśnie tutaj z tzw. „okna papieskiego” Jan Paweł II rozmawiał z tłumami gromadzącymi się pod pałacem. Do dziś przyjeżdżają tu turyści z Polski, jak i z zagranicy. Pałac biskupi jest największym po Wawelu pałacem krakowskim.
 • 10. WSBWSB Obiekty, zabytki cdObiekty, zabytki cd.. Teatr Stary jest jedną z trzech narodowych scen dramatycznych. Teatr jest także najstarszym budynek teatralny w Polsce. Jego otwarcie nastąpiło 1 stycznia 1799 r. Występowały tu takie sławy jak Helena Modrzejewska, Ludwik Solski, Gustaw Holoubek, Jerzy Bińczycki, Jan Nowicki, Anna Dymna, Anna Polony, Jerzy Trela czy też Tadeusz Łomnicki. Cmentarz Rakowicki miejsce pochówku wielu wybitnych Polaków, ludzi kultury, działaczy społecznych, polityków. Spoczywają tu m.in. Jan Matejko, Juliusz i Wojciech Kossakowie, Helena Modrzejewska, Józef Mehoffer, Piotr Skrzynecki, Teodor Axentowicz, Ludwik Jerzy Kern, Marek Grechuta.
 • 11. WSBWSB Obiekty, zabytki cd.Obiekty, zabytki cd. Sanktuarium w Łagiewnikach miejsce pielgrzymek ludzi nie tylko z Polski ale i z całego świata. Znajduje się tutaj obraz Jezusa Chrystusa Miłosiernego autorstwa Adolfa Hyły namalowany zgodnie ze wskazówkami, które przekazała w swoim dzienniku beatyfikowana siostra Faustyna Kowalska.
 • 12. WSBWSB
 • 13. WSBWSB Do którego roku Kraków był stolicą Polski? a)1795 b)1796 c)1797
 • 14. WSBWSB BŁĘDNABŁĘDNA ODPOWIEDŹODPOWIEDŹ POWRÓT DO SLAJDU NR.2
 • 15. WSBWSB BRAWOBRAWO !!!!!! KOLEJNY SLAJD
 • 16. Kraków z lotu ptaka…
 • 17. WSBWSB  http://alekrakow.pl/zabytki-krakowahttp://alekrakow.pl/zabytki-krakowa  http://krakow.lovetotravel.plhttp://krakow.lovetotravel.pl

Related Documents