‫النسخ‬ ‫الخط‬
Почерк насх
Основним параметром для
розрахунку пропорцій почерку
насх, (так само й інших почерків)
є каліграфічна крапка, ‫نقطه‬
noqte...
Назва почерку насх означає “переписування, копіювання”, оскільки він був простіший у виконанні, ніж
сульс, меншого розміру...
Почерк ‫نسخ‬ насх є одним із почерків “Великої шістки”, його основи встановив Ібн Мукла,
а розвинув Ібн Бавваб.
Третій кал...
Якут Муста’сімі також зафіксував правила оволодіння каліграфією, згідно з якими учень довгий
час навчався виконувати спеці...
Почерк насх, більш округлий і скорописніший, ніж куфі, та не такий складний, як сульс,
хронологічно поділяють на такі пері...
◄Насх у виконанні Якута Мустасімі
◄Насх як основа для комп’ютерної
типографії 21 ст.
Почерком сульс пишуть назви сур Корану, тоді як текст аятів – почерком насх
Три написи виконані почерком сульс, а два – насхом.
Nasx
Nasx
Nasx
Nasx
Nasx
Nasx
of 15

Nasx

Presentation for students who learn features of naskh script during studies on Persian Philology
Published on: Mar 3, 2016
Source: www.slideshare.net


Transcripts - Nasx

  • 1. ‫النسخ‬ ‫الخط‬ Почерк насх
  • 2. Основним параметром для розрахунку пропорцій почерку насх, (так само й інших почерків) є каліграфічна крапка, ‫نقطه‬ noqte. За формою це чотирикутний рівносторонній розчерк, який залишає перо (калям ‫)قلم‬ на папері.
  • 3. Назва почерку насх означає “переписування, копіювання”, оскільки він був простіший у виконанні, ніж сульс, меншого розміру та застосовувався для переписування Корану▼ Висота алефа для почерку насх становить 5 нукте, на відміну від 9 (чи 12) для сульсу. Насх – горизонтальний округлий почерк з чіткими формами літер. На його основі був розроблений друкарський шрифт, який використовується у більшості арабських книг. Для скоропису використовується інший почерк – рук’а (“лист”) ‫الرقعه‬ ‫الخط‬ Висота алефа для цього почерку переважно не перевищує 3 нукте, а крапки над літерами зливаються в лінії ▼
  • 4. Почерк ‫نسخ‬ насх є одним із почерків “Великої шістки”, його основи встановив Ібн Мукла, а розвинув Ібн Бавваб. Третій каліграф, праці якого мали надзвичайний вплив – Якут Муста’сімі ‫مستعصمی‬ ‫یاقوت‬ (7 ст. міс. Гіджри). Його називали “Кибла каліграфів”, тобто той, що вказує напрямок поклоніння. Він служив аббасидському халіфові Мустасиму. Якут запровадив обов’язкове обрізання каляма під кутом, щоб він був гострий і при натиску на папір видавав звук, схожий на свист клинків майстра-зброяра Машрікі. Кінчик каляма має дві сторони – “дику” ‫وشحشی‬َ ліву і “людську” ‫انسی‬ праву. Проміжок між ними обрізається під кутом, Визначеним для конкретного почерку, і розщеплюється Для кращого поглинання чорнила.
  • 5. Якут Муста’сімі також зафіксував правила оволодіння каліграфією, згідно з якими учень довгий час навчався виконувати спеціальні прописи, які називалися мофрадат, від слова ‫فرد‬ (особа), ‫مفرد‬ (однина). Мофрадат – це не слова, а окремі літери арабського алфавіту і різні їх комбінації, наприклад, одна і та сама літера в початковому, серединному і кінцевому положеннях. Тренувалися щодня по кілька годин, відомо, що Якут сам ніколи не пропускав свого щоденного переписування частини Корану. Як правило, каліграфи писали, сидячи на підлозі, схрестивш ноги і поклавши собі на коліна картон, на якому розміщували листок майбутнього рукопису.
  • 6. Почерк насх, більш округлий і скорописніший, ніж куфі, та не такий складний, як сульс, хронологічно поділяють на такі періоди: 1 – до початку 8 ст. міс. Гіджри, більш близький до куфі, великий; 2 – з середини 8 ст., округліший та дрібніший.
  • 7. ◄Насх у виконанні Якута Мустасімі ◄Насх як основа для комп’ютерної типографії 21 ст.
  • 8. Почерком сульс пишуть назви сур Корану, тоді як текст аятів – почерком насх
  • 9. Три написи виконані почерком сульс, а два – насхом.

Related Documents