Jakim typem
przedszkolaka jest
Twoje dziecko ?
Pierwszy dzie w przedszkolu zarówno dla maluchów jak i ichń
rodziców jest ci ki, roz ka, nowe do wiadczenie i nowe twarze,...
Co zrobić aby dobrze pokierować takim dzieckiem ?
Dziecko lider, to wielka osobowość ale żeby nie przeobraził się w niesfo...
Co zrobić aby dziecko nie czuło się gorsze?
Bycie w cieniu zawsze może mieć negatywny wpływ na pewność dziecka, zadaniem r...
DZIECKO - GWIAZDA
W przedstawieniach gra główne rolę królewny czy króla, najczęściej odpowiada na
pytania zadane przez „ci...
Dzi kujemy zaę
uwag .ę
Niepubliczne Przedszkole
Motylek s.c.
ul. Białopr dnicka 24ą
31-221 Kraków
http://motylekprzedszkol...
of 6

Jakim typem przedszkolaka jest Twoje dziecko?

Pierwszy dzień w przedszkolu zarówno dla maluchów jak i ich rodziców jest ciężki, rozłąka, nowe doświadczenie i nowe twarze, mogą wzbudzać lęk ale i ciekawość. Już pierwsze dni w przedszkolu mogą przedstawiać nam zupełnie inny obraz naszego dziecka, znanego nam jako ciche, spokojne czy hałaśliwe. Nowa sytuacja, inne dzieci i „ciocie” mogą zmienić zachowanie maluchów o 180 stopni.
Published on: Mar 4, 2016
Published in: Education      
Source: www.slideshare.net


Transcripts - Jakim typem przedszkolaka jest Twoje dziecko?

  • 1. Jakim typem przedszkolaka jest Twoje dziecko ?
  • 2. Pierwszy dzie w przedszkolu zarówno dla maluchów jak i ichń rodziców jest ci ki, roz ka, nowe do wiadczenie i nowe twarze,ęż łą ś mog wzbudza l k ale i ciekawo . Ju pierwsze dni wą ć ę ść ż przedszkolu mog przedstawia nam zupe nie inny obraz naszegoą ć ł dziecka, znanego nam jako ciche, spokojne czy ha a liwe. Nował ś sytuacja, inne dzieci i ciocie” mog zmieni zachowanie maluchów„ ą ć o 180 stopni. DZIECKO - LIDER Dziecko, lider to mocna osobowość, która zawsze jest w centrum wydarzeń. Decyzja w co bawią się inne dzieci leży w jego gestii, zawsze jest wyżej nad innymi dziećmi. Przez jednych uwielbiany, przez innych niesłuchany. We wszelkich grach to dziecko - lider ustala reguły gry (często korzystne tylko dla siebie samego i grupki najbliższych kolegów i koleżanek). Pozycja jaką przyjmuje dziecko lider jest ściśle związana z rywalizacją z innymi dziećmi, które nie zgadzają się z zasadami gier lub które również mają ambicję na liderowanie w grupie. Taka sytuacja wymaga od lidera, walki poprzez krzyk, wykluczeniem z zabaw nieposłusznych dzieci czy nałożeniem jakiejś kary.
  • 3. Co zrobić aby dobrze pokierować takim dzieckiem ? Dziecko lider, to wielka osobowość ale żeby nie przeobraził się w niesfornego urwisa, który za nic ma nakazy czy zakazy, musimy pokazać że nie można krzywdzić innych. Od czasu do czasu takiemu dziecko przyda się odgrywanie roli podwładnego w czasie zabaw, aby wczuło się w rolę innych dzieci, którym układa zabawę. Z pewnością warto dziecko uczulić na sprawiedliwy podział czy czekanie na swoją kolei, często dzieci, które przyjmują pozycję lidera, nie potrafią czekać, szybko się nudzą i niecierpliwią. DZIECKO – PODPORZĄDKOWUJĄCE SIĘ Zawsze trochę z boku, nie walczy o uwagę, podporządkowuje się narzuconym zasadom, nie walczy o swoje prawa, czy udział w przedstawieniu. Pozostawiony z boku może tracić poczucie własnej wartości, pewności i śmiałości. Dziecko podporządkowujące się nie łamie zasad, poddaje się panującej hierarchii, nie jest konfliktowe raczej spokojne, ale lubiane przez większość.
  • 4. Co zrobić aby dziecko nie czuło się gorsze? Bycie w cieniu zawsze może mieć negatywny wpływ na pewność dziecka, zadaniem rodziców jest przede wszystkim podkreślanie na każdym kroku, że jest kochane przez całą rodzinę. Oddawanie pewnych decyzji w ręce dziecka, pokaże że jego znanie jest ważne i pomysły realizowane, co pozytywnie wpłynie na relacje z innymi dziećmi w przedszkolu. Stanie się bardziej otwarte i pewniejsze siebie.
  • 5. DZIECKO - GWIAZDA W przedstawieniach gra główne rolę królewny czy króla, najczęściej odpowiada na pytania zadane przez „ciocię”, mówi najgłośniej, wszędzie jest go pełno. Ma najlepsze buty, piękne włosy, śliczne sukieneczki i najbardziej pożądane zabawki. Klasowa gwiazdeczka, dzieli klasę podobnie jak dziecko lider. Jedne dzieci wpatrzone są w nie jak w obrazek, chcą wyglądać i mieć to co dziecko – gwiazda, inne nie cierpią. Jeśli Twoje dziecko jest gwiazdą – duża w tym Twoja zasługa. Ciągłe pochwały, budują w dziecku poczucie własnej wartości, otoczone bezwarunkową miłością, wzrasta do mina gwiadki na niebie. Chce być podziwiane, problem pojawia się gdy innego zdania jest większość dzieci wraz z panią przedszkolanką. Warto dziecko przygotować na talenty innych dzieci, oczywiście podkreślając że dla nas jest najważniejsze.
  • 6. Dzi kujemy zaę uwag .ę Niepubliczne Przedszkole Motylek s.c. ul. Białopr dnicka 24ą 31-221 Kraków http://motylekprzedszkole.pl info@motylekprzedszkole.pl