 miasto na prawach powiatu położone w
południowej Polsce nad Wisłą,
 drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i po...
Źródło: www.dailymail.co.uk
 Droga do Krakowa z Dąbrowy Górniczej jest
bardzo prosta. Wystarczy wjechać na drogę
S1 w kierumlu Mysłowic, a w Mysłowic...
 Rynek Główny w Krakowie miejsce, oznaczonym numerem 1 dla
wszystkich, którzy po raz pierwszy przyjeżdżają do Krakowa. Al...
Pogoda Mapa Informacje
 Kraków jest jednym z najbogatszych w zbiory
muzealne miast Europy Środkowej. Znajduje
się tu wiele placówek muzealnych, ...
 Legendę o smoku wawelskim spopularyzowały
podręczniki szkolne oraz zbiory legend i baśni
polskich wydawane od XIX wieku....
1872
1945
1972
Kolejny slajd
 http://krakow.pl/
 http://www.krakow.travel/
 http://alekrakow.pl/zabytki-krakowa
Prezentacja aleksandra pękal
of 11

Prezentacja aleksandra pękal

Zadanie technologia informacyjna
Published on: Mar 4, 2016
Published in: Art & Photos      
Source: www.slideshare.net


Transcripts - Prezentacja aleksandra pękal

  • 1.  miasto na prawach powiatu położone w południowej Polsce nad Wisłą,  drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i powierzchni,  stolica Polski do 1795 r. i miasto koronacyjne oraz nekropolia królów Polski,  od 1000 roku nieprzerwanie stolica diecezji krakowskiej, a od  1925 archidiecezji i metropolii, od odzyskania niepodległości w 1918 r. miasto wojewódzkie (od 1998 r. siedziba władz województwa małopolskiego),  jest także centralnym ośrodkiem metropolitalnym aglomeracji krakowskiej i Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego.  W zapisach historycznych Kraków jest uznawany za główne miasto historycznej Małopolski.  Leży na obszarze Bramy Krakowskiej, Niecki Nidziańskiej.
  • 2. Źródło: www.dailymail.co.uk
  • 3.  Droga do Krakowa z Dąbrowy Górniczej jest bardzo prosta. Wystarczy wjechać na drogę S1 w kierumlu Mysłowic, a w Mysłowicach zjechać na drogę A4. Ta trasa powinna nam zająć około 1 godziny.
  • 4.  Rynek Główny w Krakowie miejsce, oznaczonym numerem 1 dla wszystkich, którzy po raz pierwszy przyjeżdżają do Krakowa. Ale nawet jeśli byłeś w Krakowie wielokrotnie, obowiązkowo będziesz chciał przespacerować się po krakowski rynku. Atmosfera na rynku jest wyjątkowa. Znajdziesz tu znane na całą Polskę Sukiennice, kościół Mariacki, wieżę ratuszową, kościół św. Wojciecha i liczne zabytkowe kamienice.  Kościół Mariacki w Krakowie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych kościołów w Polsce. Z daleka widać dwie różniącę się od siebie wieże, których budowę opisuje ciekawa legenda. We wnętrzu odnajdziemy wspaniały ołtarz dzieła Wita Stwosza ukazujący Matkę Boską w otoczeniu apostołów oraz Wniebowzięcie. Dwa ruchome skrzydła ołtarza prezentują sceny z życia Chrystusa i Marii. Całość wykonana w drewnie dębowym które ma obecnie ponad 1000 lat!  Sukiennice w Krakowie w przeszłości spełniały funkcje handlowe i nie inaczej jest dzisiaj. Znajdują się tutaj stragany z biżuterią, rękodziełem i pamiątkami. Piętro Sukiennic zajmują wystawy Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku.
  • 5. Pogoda Mapa Informacje
  • 6.  Kraków jest jednym z najbogatszych w zbiory muzealne miast Europy Środkowej. Znajduje się tu wiele placówek muzealnych, a kolejne są wciąż planowane i mają powstać w najbliższych latach np. Muzeum Tadeusza Kantora, Muzeum/Biblioteka Polskiej Piosenki, Muzeum Historii Podgórza, Centrum Numizmatyki Polskiej, Ośrodek Kultury Europejskiej "Europeum", Muzeum Ruchu Harcerskiego.
  • 7.  Legendę o smoku wawelskim spopularyzowały podręczniki szkolne oraz zbiory legend i baśni polskich wydawane od XIX wieku. Niemałą rolę odegrała też literatura piękna – w XIX wieku powieści Józefa Kraszewskiego, w wieku XX Stanisława Pagaczewskiego. O legendzie przypomina „materialny zabytek”, jakim jest Smocza Jama w Krakowie, odwiedzana przez tysiące wycieczek i turystów. U wejścia do jaskini w 1972 roku ustawiono rzeźbę Smok Wawelski, która jest jedną z atrakcji turystycznych miasta a jedna z ulic dobiegających do Wawelu nazywa się Smoczą.
  • 8. 1872 1945 1972
  • 9. Kolejny slajd
  • 10.  http://krakow.pl/  http://www.krakow.travel/  http://alekrakow.pl/zabytki-krakowa

Related Documents