O książce Anny Ikedy
„Życie jak w Tochigi”
Anna Ikeda
pochodzi
z Gdańska.
Jest nauczycielką
języka angielskiego
w Japonii.
Ma męża
Japończyka
i japońską teściową,
kt...
Autorka lojalnie
uprzedza, że
„Życie jak
w Tochigi”
nie jest książką
o Japonii.
Czytelnik nie
znajdzie tu nic
o Tokio,
sam...
Książka jest o
życiu autorki
w Japonii,
o codzienności
na japońskiej
prowincji,
w Tochigi,
jednej z
najbardziej
zaściankow...
Anna Ikeda
przedstawia
blaski i cienie
życia w Japonii.
Żartobliwie
opowiada o tym,
co wypada,
a czego nie
wypada,
czego o...
Autorka odpowie
m.in. na pytania:
Czy łatwo znaleźć
męża Japończyka?
Co Japończycy
określają mianem
egzotycznego
ślubu?
Cz...
„Życie jak w Tochigi” to pouczająca lektura, napisana lekko,
z humorem i wielkim szacunkiem dla innej kultury.
Wybrane recenzje
Anna Ikeda pisze o
Japonii szczerze,
nie idealizuje jej,
obala też wiele
starannie
pielęgnowanych
przez
o...
Wybrane recenzje
Autorka obchodzi
się z japońską
codziennością […]
całkiem normalnie.
Nie ma tu
zachwytów
nad wyższością
s...
Wybrane recenzje
Czyta się jednym
tchem, a w
dodatku z wielką
przyjemnością.
Można się
rozsmakować
w każdej stronie.
Pocz...
ZAPRASZAMY DO LEKTURY
Książka dostępna
w księgarniach,
sklepach internetowych
oraz w formie
e-booka
Dołącz do nas
www.fa...
of 11

Książka Anny Ikedy "Życie jak w Tochigi"

Anna Ikeda odsłania uroki (ale i mankamenty) życia w Kraju Kwitnącej Wiśni. O braku centralnego ogrzewania, kąpieli z odzysku, rynku matrymonialnym, japońskich przedszkolach, a także o bóstwach, tradycji i stereotypach pisze Polka, która wybrała życie na Dalekim Wschodzie. Autorka nie zanudza wiadomościami encyklopedycznymi, ale żartobliwie opowiada o tym, co wypada, a czego nie wypada robić, czego oczekują Japończycy od gaijnów, czyli obcokrajowców, i co właściwie robi tam Polka.
Published on: Mar 4, 2016
Published in: Education      
Source: www.slideshare.net


Transcripts - Książka Anny Ikedy "Życie jak w Tochigi"

 • 1. O książce Anny Ikedy „Życie jak w Tochigi”
 • 2. Anna Ikeda pochodzi z Gdańska. Jest nauczycielką języka angielskiego w Japonii. Ma męża Japończyka i japońską teściową, którzy bez powodzenia próbują poskromić jej europejski „dziki” temperament. „Życie jak w Tochigi” to debiut autorki.
 • 3. Autorka lojalnie uprzedza, że „Życie jak w Tochigi” nie jest książką o Japonii. Czytelnik nie znajdzie tu nic o Tokio, samurajach, gejszach czy o japońskich kreskówkach.
 • 4. Książka jest o życiu autorki w Japonii, o codzienności na japońskiej prowincji, w Tochigi, jednej z najbardziej zaściankowych prefektur w całym kraju.
 • 5. Anna Ikeda przedstawia blaski i cienie życia w Japonii. Żartobliwie opowiada o tym, co wypada, a czego nie wypada, czego oczekują Japończycy od gaijinów, czyli obcokrajowców i co właściwie robi tam Polka.
 • 6. Autorka odpowie m.in. na pytania: Czy łatwo znaleźć męża Japończyka? Co Japończycy określają mianem egzotycznego ślubu? Czym się wyróżniają japońskie trzylatki? Czy codzienność w ojczyźnie nowoczesności jest prostsza niż gdzie indziej?
 • 7. „Życie jak w Tochigi” to pouczająca lektura, napisana lekko, z humorem i wielkim szacunkiem dla innej kultury.
 • 8. Wybrane recenzje Anna Ikeda pisze o Japonii szczerze, nie idealizuje jej, obala też wiele starannie pielęgnowanych przez obcokrajowców stereotypów. Wszystko to robi z ogromnym poczuciem humoru i dużą dozą zdrowego dystansu. Całości dopełniają piękne, oryginalne zdjęcia jej autorstwa. /kaamosaika na lubimyczytac.pl/
 • 9. Wybrane recenzje Autorka obchodzi się z japońską codziennością […] całkiem normalnie. Nie ma tu zachwytów nad wyższością starożytnej kultury nad tradycjami innych kultur. Stereotypy dotyczące kraju kwitnącej wiśni chowa głęboko do kieszeni a z drugiej wyciąga humorystyczny i lekko sarkastyczny opis zdarzeń zwyczajnego życia. /kobietnik.pl/
 • 10. Wybrane recenzje Czyta się jednym tchem, a w dodatku z wielką przyjemnością. Można się rozsmakować w każdej stronie. Poczucie humoru Ikedy i dystans do samej siebie nadają opowieści smaku i polotu. Ponadto, niemal na każdej stronie odnajdziemy fantastyczne, kolorowe zdjęcia autorstwa Ikedy. /nakanapie.pl/
 • 11. ZAPRASZAMY DO LEKTURY Książka dostępna w księgarniach, sklepach internetowych oraz w formie e-booka Dołącz do nas www.facebook.com/poradniak