Zdrowa Żywność
Piramida Żywieniowa
Ile kalorii spalamy ?
Tabela
przedstawia ilość
kalorii, które spalamy podczas
ćwiczeń i codziennych
obowiązków
Fast foody
Napoje Gazowane
Napoje gazowane zawierają substancje słodzące, m.in. aspartam.
Kolorowe przyciągające wzrok napoje zawiera...
Choroby spowodowane niezdrowym odżywianiem się
Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, ż...
Przydatne rady dotyczące niezdrowego jedzenia
Jak poznać, że dany produkt spożywczy jest niezdrowy? Mało
wartościowa pod w...
Zdrowe śniadanie i drugie śniadanie
Ile posiłków w ciągu dnia należy spożywać?
Generalnie powinno się dostarczać swojemu o...
Stare przysłowie mówi:
„Śniadanie zjedz sam,
obiadem podziel się z przyjacielem,
kolacje oddaj wrogowi”
Zdrowe śniadanie...
Nie bez powodu śniadanie wymienione zostaje w nim, jako najważniejszy posiłek
dnia. Organizm po okresi...
...drugie śniadanie...
Drugie śniadanie ma na celu zregenerowanie naszych sił.
Przeważnie zjadamy je w szkole albo pracy, ...
...obiad...
Obiad powinien dostarczać podobną liczbę kalorii, co pierwsze śniadanie.
Ważne, aby znalazło się w nim pełnowa...
...kolacja
Powinna być zjadana, co najmniej 2-3 godziny przed snem. Na noc nie
należy objadać się potrawami ciężkostrawnym...
KONIEC
Dziękujemy za uwagę
wykonały:
Magda Bogdan
Wiktoria Jaros
Wiktoria Maberda
Alicja Podlach
(kl. VI c)
of 14

Zdrowa żywność

Magda, Wiktoria, Wiktoria, Alicja
Published on: Mar 3, 2016
Source: www.slideshare.net


Transcripts - Zdrowa żywność

 • 1. Zdrowa Żywność
 • 2. Piramida Żywieniowa
 • 3. Ile kalorii spalamy ? Tabela przedstawia ilość kalorii, które spalamy podczas ćwiczeń i codziennych obowiązków
 • 4. Fast foody
 • 5. Napoje Gazowane Napoje gazowane zawierają substancje słodzące, m.in. aspartam. Kolorowe przyciągające wzrok napoje zawierają także sztuczne barwniki i substancje, dzięki którym smakują bardzo owocowo, jednak nie mają z prawdziwymi owocami nic wspólnego. Słodkie napoje gazowane bardzo często zawierają fosfor, który wypłukuje z naszego organizmu wapń. Wapń jest potrzebny dla prawidłowego rozwoju zębów i kości, szczególnie u dzieci. Napoje gazowane niszczą szkliwo zębów i mogą powodować choroby dziąseł.
 • 6. Choroby spowodowane niezdrowym odżywianiem się Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo. Każdej z nas zdarzyło się w pośpiechu sięgnąć po batonik lub dania typu fast food, ale należy pamiętać, że to niemal zupełnie bezwartościowe produkty, które są ubogie w składniki odżywcze i nie wpływają korzystnie na zdrowie. Odżywiając się niezdrowo, zwiększasz ryzyko wystąpienia cukrzycy, choroby serca, raka, nowotworu, otyłości
 • 7. Przydatne rady dotyczące niezdrowego jedzenia Jak poznać, że dany produkt spożywczy jest niezdrowy? Mało wartościowa pod względem odżywczym żywność zawiera zwykle dużo pustych kalorii. Dobrym przykładem niezdrowego jedzenia są pączki, które mają około 350 kalorii pochodzących głównie z cukru i tłuszczu. Pączki nie mają w sobie witamin, minerałów i innych składników odżywczych, dlatego warto wykreślić je ze swojej diety. Kolejną cechą charakterystyczną niezdrowego jedzenia jest niska zawartość błonnika. Im mniej błonnika w jedzeniu, tym trudniej jest organizmowi pozbyć się pozostałości jedzenia po tym, jak zostało przetrawione.
 • 8. Zdrowe śniadanie i drugie śniadanie Ile posiłków w ciągu dnia należy spożywać? Generalnie powinno się dostarczać swojemu organizmowi paliwa, co 4 godziny. Dziennie powinno się spożywać od 4 do 5 posiłków, nie mniej jednak niż 3 posiłki. Zbyt duże przerwy pomiędzy posiłkami lub też pomijanie któregokolwiek z nich nie wpływa na obniżenie wagi, a wręcz przeciwnie może doprowadzić do otyłości i chorób serca.
 • 9. Stare przysłowie mówi: „Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, kolacje oddaj wrogowi”
 • 10. Zdrowe śniadanie... Nie bez powodu śniadanie wymienione zostaje w nim, jako najważniejszy posiłek dnia. Organizm po okresie nocnego przegłodzenia potrzebuje dużo energii. Pomijanie śniadania powoduje wiele negatywnych konsekwencji min. obniżenie koncentracji, ospałość, brak wydajności w pracy. Pierwsze śniadanie powinno pokrywać od 30-35% ogólnego spożycia kalorii w ciągu dnia. Jeżeli rano nie masz czasu na przygotowywanie śniadania skup się na produktach niewymagających dłuższej obróbki kulinarnej – kanapce z pastą rybną lub twarożkiem, jajecznicy, zupie mlecznej. Do kanapki warto dodać pomidor lub sałatę, ponieważ podczas pierwszego śniadania obowiązkowo powinniśmy zjeść jakieś warzywo.
 • 11. ...drugie śniadanie... Drugie śniadanie ma na celu zregenerowanie naszych sił. Przeważnie zjadamy je w szkole albo pracy, dlatego powinno składać się z produktów stosunkowo trwałych. Doskonałą propozycją jest jogurt, kefir, maślanka i do tego owoc. Takie śniadanie jest o wiele zdrowsze niż batonik i kawa.
 • 12. ...obiad... Obiad powinien dostarczać podobną liczbę kalorii, co pierwsze śniadanie. Ważne, aby znalazło się w nim pełnowartościowe białko (chude mięso, ryba) oraz surówka z warzyw. Sycące mogą być również zupy, jednak należy pamiętać, aby ich nie zagęszczać – śmietaną i mąką, bo taki wywar robi się dużo bardziej kaloryczny. Na deser doskonałym rozwiązaniem jest galaretka owocowa lub koktajl mleczny. Aby usprawnić trawienie warto wypić pól godziny przed posiłkiem szklankę wody mineralnej, zaś po posiłku zieloną herbatę.
 • 13. ...kolacja Powinna być zjadana, co najmniej 2-3 godziny przed snem. Na noc nie należy objadać się potrawami ciężkostrawnymi. Nie powinniśmy jeść również zbyt obficie. Dobrym rozwiązaniem są różnego rodzaju zapiekanki warzywne, risotta. Przed snem możemy skusić się na szklankę kakao, które ułatwi nam zaśniecie.
 • 14. KONIEC Dziękujemy za uwagę wykonały: Magda Bogdan Wiktoria Jaros Wiktoria Maberda Alicja Podlach (kl. VI c)

Related Documents