JAKROZGRYŹĆ TEMAT? Autor: ekspert konkursu Tesco dla Szkół – „Zdrowo Na...
I. Bądź wzorem do naśladowania i przykładem – także w temacie zdrowego odżywiania się. Przeanalizujcie Wasze rodzinn...
I. Zachowaj czujność. Granica pomiędzy zdrowym odżywianiem a zaburzeniami bywa mało dostrzegalna.II. Określ, ile Two...
I. Określ przyczyny. Nadmierny apetyt może być wynikiem dorastania, choroby, stresu lub po prostu przyzwyczajeni...
I. Obserwuj dziecko i zastanów się, co to znaczy „mało”. Zapotrzebowanie energetyczne zależy od trybu życia i uwarunko...
I. Bądź dla swoich dzieci wzorem do naśladowania i sam angażuj się w dodatkowe aktywności!II. W przypadku różnych konkur...
I. Ciesz się każdym sukcesem, tym najmniejszym również, dostrzegaj każdy wysiłek.II. Podkreślaj sukcesy – dzieciaki nie ...
I. Zawsze dostrzegaj ile Twoje dziecko zrobiło i osiągnęło do tej pory.II. Porażka jest kolejnym krokiem do sukcesu ...
of 8

Poradnik dla rodziców

Published on: Mar 4, 2016
Source: www.slideshare.net


Transcripts - Poradnik dla rodziców

  • 1. JAKROZGRYŹĆ TEMAT? Autor: ekspert konkursu Tesco dla Szkół – „Zdrowo Najedzeni”, Anna Kazakow
  • 2. I. Bądź wzorem do naśladowania i przykładem – także w temacie zdrowego odżywiania się. Przeanalizujcie Wasze rodzinne nawyki żywieniowe i ustalcie, co zmieniacie a z czego rezygnujecie.II. Zachęcaj do wspólnych zakupów, do wybierania przepisów i gotowania. Pokaż bogactwo kuchni i smaków – zdrowa kuchnia nie jest nudna!III. Codziennie celebrujcie posiłki: siadajcie do stołu razem, rozmawiajcie o jedzeniu. Dziel się wiedzą i doświadczeniem.IV. Bądźcie partnerami: podziel się obawami co do preferencji żywieniowych dziecka – może ono nie wie, że można inaczej.V. Wspólnie odkrywajcie bogactwo kuchni – eksperymentujcie z nowymi smakami – układaj na talerzu kolorowe kompozycje !VI. Pochwal dziecko za każde osiągnięcie czy dostrzegalną zmianę.
  • 3. I. Zachowaj czujność. Granica pomiędzy zdrowym odżywianiem a zaburzeniami bywa mało dostrzegalna.II. Określ, ile Twoje dziecko zjada posiłków i jaka, jest jego kondycja psychofizyczna. Staraj się dostrzegać wszelkie stany zmęczenia lub pobudzenia.III. Uczestnicz w zmianie sposobu odżywiania – rozmawiaj, dziel się wiedzą, pytaj. Pozwól dziecku podjąć wyzwanie, nie krytykuj, ucz się od niego.IV. Obserwuj dziecko. Pytaj, dlaczego ostawiło niektóre produkty lub dania – czy to ze względu na bunt, czy może zwyczajnie mu nie smakują. Kiedy zaczniesz się niepokoić – powiedz o tym. Wspieraj, wspieraj, wspieraj 
  • 4. I. Określ przyczyny. Nadmierny apetyt może być wynikiem dorastania, choroby, stresu lub po prostu przyzwyczajenia.II. Jeżeli Twoje dziecko je za dużo, ponieważ, tak zostało nauczone, to jedynym wyjściem jest zmiana własnych nawyków żywieniowych całej rodziny. Przeanalizujcie ten temat podczas wspólnej rozmowy – ustalcie, co zmieniacie.III. Jeżeli dziecko „zajada” stresy – postaraj się dowiedzieć, co jest ich źródłem i zadbaj o psychologiczne wsparcie dziecka. Znajdź wspólnie inny sposób odreagowania – zdrowszy i mniej kaloryczny – może wspólny jogging?
  • 5. I. Obserwuj dziecko i zastanów się, co to znaczy „mało”. Zapotrzebowanie energetyczne zależy od trybu życia i uwarunkowań genetycznych. A może Twoje dziecko podjada między posiłkami i nie jest głodne w czasie obiadu lub kolacji?II. Urozmaicaj posiłki i samo przygotowanie ich – niech samo jedzenie ich będzie przyjemnością. Możesz urozmaicać składniki i proponować nowe przyprawy, smaki. Pamiętaj, że Twojemu dziecku może smakować coś, czego Ty nie lubisz.III. Nie wmuszaj – proponuj nowe dania, aby zrobić osobisty ranking „pychotek” Twojego dziecka – nawet słodkości, ale tych zdrowych.
  • 6. I. Bądź dla swoich dzieci wzorem do naśladowania i sam angażuj się w dodatkowe aktywności!II. W przypadku różnych konkursów podkreślaj wiedzę i umiejętności, które zdobędą dzięki udziałowi.III.Wspominaj o nagrodzie - to także pomaga w podjęciu wyzwań jak i w podtrzymaniu motywacji.IV. Deklaruj swoją pomoc – niech dzieci wiedzą, że w razie trudności mogą na Ciebie liczyć.
  • 7. I. Ciesz się każdym sukcesem, tym najmniejszym również, dostrzegaj każdy wysiłek.II. Podkreślaj sukcesy – dzieciaki nie zawsze wiedzą, ile już osiągnęły. Czasami wystarczy to nazwać, żeby dostrzegły efekty swojej pracy.III.Bądź wiarygodny w okazywaniu zachwytu i akceptacji.IV. Pomóż dziecku wyznaczyć mniejsze cele zamiast jednego dużego – podkreślaj wkład pracy w ich osiąganie.
  • 8. I. Zawsze dostrzegaj ile Twoje dziecko zrobiło i osiągnęło do tej pory.II. Porażka jest kolejnym krokiem do sukcesu i tak ją należy rozpatrywać.III.Nie użalaj się nad dzieckiem, ale i nie krytykuj go.IV. Pomóż mu się zastanowić, dlaczego się coś nie udało – nie szukaj winy, tylko znajdź słabe punkty działania i staraj się je zmodyfikować.V. Sukces uskrzydla - pozwól mu się cieszyć, doceń i wspieraj w dalszych wysiłkach.VI. Podkreślaj jego mocne strony.

Related Documents