Jak wybrać
idealną pralkę?
Technologia bliżej nas
Jak wybrać idealną pralkę?
Pralka idealna to taka, która dostosowuje się do
Twoich potrzeb, jest jednocześnie bardzo zaawa...
Co ma każda pralka?
Klasa efektywności energetycznej
Klasa efektywności energetycznej, inaczej zwana
klasą energetyczną, mówi o tym jak bardzo...
Załadunek
Załadunek pralki podaje się w kilogramach, ale czy
wiesz, ile waży Twoje pranie? Nikt przed włożeniem
prania do ...
Bęben
Wszystkie bębny w pralkach są produkowane ze
stali szlachetnej, co czyni je odpornymi na korozję. Bębny różnią się j...
Hałas
Pralki hałasują z jednego powodu – bęben
z praniem szybko kręci się wewnątrz urządzenia
i wprowadza je w drgania. Ka...
Jaka technologia
kryje się w pralce?
Programy automatyczne
Pralki mają nawet po kilkanaście programów
automatycznych: inne do bawełny, a inne do
wełny czy tkan...
VarioPerfect
Wybierając pralkę pomyśl, ile kosztują Twoje
najlepsze bluzki – pralki ze specjalnymi programami do odplamian...
Dodatkowe funkcje
Grzałka
Pralki mają też mnóstwo dodatkowych funkcji,
które można mieszać z programami automatycznymi, ...
Ochrona przed zalaniem
Sposobów ochrony przed zalaniem jest kilka.
Najbardziej popularny i najprostszy to wielostopniowa o...
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Serwis fabryczny
Wybierasz pralkę na kilkanaście lat i będzie
Ci służyła znacznie dłuże...
Co o tym myślisz?
Czy przekonuje Cię to, co o swoich pralkach piszą producenci? Czy poradnik, który
właśnie czytasz jest d...
of 14

Poradnik dla marki Bosch: jak wybrać pralkę

Poradnik dla marki Bosch: jak wybrać pralkę
Published on: Mar 4, 2016
Published in: Education      
Source: www.slideshare.net


Transcripts - Poradnik dla marki Bosch: jak wybrać pralkę

 • 1. Jak wybrać idealną pralkę? Technologia bliżej nas
 • 2. Jak wybrać idealną pralkę? Pralka idealna to taka, która dostosowuje się do Twoich potrzeb, jest jednocześnie bardzo zaawansowana i ma przystępną cenę. Takiej pralki jednak nie ma, bo jakość i technologia kosztują. Właśnie dlatego ważne jest, żeby wybrać pralkę, która najlepiej odpowiada naszym oczekiwaniom. Jeśli szukasz nowego urządzenia kierując się zasadą najlepszej relacji ceny do jakości, z pewnością w tym poradniku znajdziesz coś dla siebie. I jeszcze jedno – pralki Bosch kupuje się na całe lata! Dobrze poświęcić trochę czasu, żeby dowiedzieć się, czy są warte swojej ceny. Część informacji, które tutaj znajdziesz będzie dotyczyło pralek Bosch – to dlatego, że jesteśmy dumni z urządzeń, które produkujemy na całym świecie. Większość z tych wskazówek będzie też przydatnych przy wyborze każdej innej pralki. Czy wiesz, że… Bywa, że wartość ubrań, które Polacy wkładają do pralki, jest większa niż koszt samej pralki. Nie warto oszczędzać na urządzeniu, dzięki któremu Twoje ubrania dłużej będą wyglądały jak nowe. Od czego zacząć? Zacznij od własnej szafy – otwórz ją i przyjrzyj się ubraniom, które nosisz. Zanotuj, jakie to tkaniny i czy większość z nich to po prostu bawełna. Policz też, ile kosztowały Twoje ubrania i jaka jest wartość tych, które jednorazowo wkładasz do pralki. Podsumuj, czy z reguły nosisz rzeczy nowe, czy może masz ulubione spodnie i swetry, które są z Tobą od lat. To poważne pytania, bo pralka służy przecież do prania ubrań, więc to one są ważniejsze od niej. Mało kto myśli o tym w takich kategoriach.
 • 3. Co ma każda pralka?
 • 4. Klasa efektywności energetycznej Klasa efektywności energetycznej, inaczej zwana klasą energetyczną, mówi o tym jak bardzo wydajna jest pralka. Informuje ona o wydajności, a nie o niskim zużyciu energii. Liczy się ją w ten sposób: ilość prądu pobranego przez pralkę do wyprania pełnego załadunku dzieli się przez wagę prania. Czyli najprościej można powiedzieć, że klasa efektywności energetycznej, to ilość prądu zużyta na jeden kilogram prania. W praktyce to wyliczenie jest bardziej skomplikowane. Liczy się roczne zużycie prądu na 220 różnych prań, na pełnym i połowicznym załadunku oraz na programach: bawełna 60°C i bawełna 40°C. Później jednak wynik dzieli się przez wagę tych wszystkich załadunków i dopiero tak porównuje się efekty. W praktyce klasy energetyczne wahają się od A do A+++ (najwyższej). Najlepsze pralki Bosch mają wyniki nawet 10-30% lepsze do klasy A+++. Jeśli szukasz pralki, która będzie zużywała mało prądu, sprawdzaj zużycie energii, a nie klasę efektywności. Dopiero kiedy znajdziesz dwie podobne pralki, sprawdź, która z nich jest bardziej wydajna porównując klasy energetyczne. Zużycie wody Zużycie wody, podobnie jak zużycie energii (klasy energetyczne), liczy się rocznie na 220 prań o różnych załadunkach i w różnych programach prania. Im pralka ma większy maksymalny załadunek, tym więcej zużywa wody. Niektóre pralki wyposażone są w technologie, które pozwalają na większą oszczędność wody – warto porównać roczne zużycie, które zapisane jest przy każdej pralce na tzw. etykiecie energetycznej. Jeśli zależy Ci na niskim zużyciu wody, zawsze porównuj ten parametr między pralkami. Sprawdź też, czy pralka ma jakieś dodatkowe systemy, które zmniejszają ilość wody potrzebnej do prania. Czy wiesz, że… Czy wiesz, że… Pralka w klasie energetycznej A+++, ale o maksymalnym załadunku 8 kg, będzie zużywała więcej prądu niż pralka w klasie A+ Pralki Bosch Avantixx, które mają załadunek 8 kg, zużywają tylko tyle wody, co inne o maksymalnym załadunku 6 kg. To dlatego, że zużycie energii liczy się na kilogram prania. Im większa pralka, tym więcej pralki o maksymalnym załadunku 6 kg. Dzięki bardzo dokładnemu systemowi do zużyje prądu, nawet jeśli ma lepszą klasę energetyczną. odmierzania wody są najbardziej wodooszczędne ze wszystkich naszych pralek.
 • 5. Załadunek Załadunek pralki podaje się w kilogramach, ale czy wiesz, ile waży Twoje pranie? Nikt przed włożeniem prania do pralki nie sprawdza czy to 5 kg, czy 6 kg. W praktyce niezwykle trudno załadować pralkę do pełna. Ponieważ pralka pobiera wodę i energię w przeliczeniu na kilogramy, to wszyscy producenci podają maksymalny załadunek według wagi. Za to, czy pralka udźwignie pranie, odpowiada silnik. Niektórzy producenci wykorzystują ten fakt i zwiększają moc silnika, żeby poprawić wyniki w testach, ale nie zwiększają pojemności pralki, czyli teoretycznie można w danej pralcej uprać 7 czy 8 kg, ale w praktyce takiej ilości ubrań nie ma jak do niej włożyć. Najlepsze modele Bosch mają specjalne czujniki, które ważą ubranie przed wstawieniem prania i pokazują taką informację na wyświetlaczu. Do testów w laboratorium używa się uprasowanej i równo złożonej bawełny, żeby móc zmieścić ją w całości do środka. Ubrania w domu zawsze wpychamy w nieładzie i nigdy nie są uprasowane – przecież dopiero co nosiliśmy je na sobie. Właściwym parametrem, który powinien opisywać załadunek, jest pojemność bębna, którą podaje się w litrach. Zanim kupisz pralkę porównaj pojemność Czy wiesz, że… Może się okazać, że pralka o mniejszym załadunku (w kilogramach), będzie miała większą pojemność bębna (w litrach). To dlatego, że kilogramy, które może udźwignąć pralka zależą od silnika, a nie od wielkości bębna. bębna różnych modeli. Jeśli nie ma jej przy opisie pralki w sklepie, możesz sprawdzić ją na stronie internetowej producenta lub zadzwonić na infolinię. Uprzejmy sprzedawca w sklepie sprawdzi to dla Ciebie. Producenci światowej klasy nie ukrywają pojemności bębna – czasem tylko w sklepie nie ma na nią miejsca w opisie produktu. Jeśli pierzesz dużo, szukaj nie tylko takiej pralki, która ma duży załadunek w kilogramach. Sprawdź też czy bęben pralki będzie dość duży, żeby pomieścić wszystkie ubrania.
 • 6. Bęben Wszystkie bębny w pralkach są produkowane ze stali szlachetnej, co czyni je odpornymi na korozję. Bębny różnią się jednak od siebie budową. Niektóre pralki, z reguły bardziej zaawansowane modele, mają bębny specjalnie przygotowane do prania delikatnych tkanin. Ich powierzchnia jest delikatna i ma opływowe kształty, żeby jeszcze lepiej chronić delikatne tkaniny, np. jedwab. Obroty lepiej pasuje do grubszych i mocniejszych tkanin. Z tą pralką możesz prać raz jedwab, a raz jeansy. Jeśli w swojej garderobie masz sporo delikatnych tkanin, szukaj pralki ze specjalnym delikatnym bębnem. Im większa liczba obrotów, tym pranie, które wyjmujemy będzie bardziej suche. Warto też pamiętać, że obroty powodują drgania, więc im wyższe ustawimy obroty, tym bardziej pralka będzie drgała. Dziewięć na dziesięć¹ pralek kupowanych w Polsce ma obroty 1000 lub 1200 obrotów. Niestety większe obroty (np. 1600 na minutę) to mocniej wygniecione ubrania i wstawiając pranie często zmniejsza się liczbę obrotów. Wybrane pralki Bosch mają jeszcze lepszy bęben: VarioSoft. Powierzchnia bębna przypomina krople wody. Z jednej strony jest bardzo delikatna i płaska, a z drugiej strony – stroma, dzięki czemu Większe obroty to wyższa cena pralki – zastanów się, jakich obrotów potrzebujesz. Czy wiesz, że… Czy wiesz, że… Poza stalową powierzchnią, każdy bęben ma też zabieraki: plastikowe lub stalowe ramiona o różnych kształtach, zamocowane na stałe. Im są Pralka używa najwyższych obrotów tylko w ostatnich minutach cyklu, do odwirowania większe i bardziej pofalowane, tym łatwiej będą obracały ubraniami w czasie prania i tym łatwiej spiorą trudne plamy. Niektóre zabieraki mają prania. W czasie prania obroty bębna nigdy nie są tak szybkie. też liczne otwory, które poprawiają przepływ wody w czasie prania. ¹ Źródło: Gfk, Panelmarket 2012, Poland
 • 7. Hałas Pralki hałasują z jednego powodu – bęben z praniem szybko kręci się wewnątrz urządzenia i wprowadza je w drgania. Każdy choć raz słyszał o pralce, która „skacze” w łazience. Im większa pralka i im więcej załadujemy do niej ubrań, tym większy będzie hałas. Najlepsze pralki mają specjalne systemy wyciszające. Jak czytać etykietę energetyczną? Kiedy kupujesz dużą pralkę (o załadunku 8 kg lub więcej) upewnij się, że jej konstrukcja będzie niwelowała wibracje. W 2010 roku Komisja Europejska wydała rozporządzenie, które nakłada na wszystkich producentów pralek obowiązek badania ich według tych samych norm i w takich samych warunkach. Informacje zawarte na etykiecie energetycznej są porównywalne między urządzeniami. Znaczy to, że w takich samych warunkach różne pralki zużywałyby tyle, a tyle wody, energii i pracowałyby z określonym hałasem. Największe pralki Bosch mają tzw. Antivibration Design, czyli specjalne okrągłe wytłoczenia w obudowie, które zmniejszają drgania i hałas. Dzięki temu nasi klienci mówią o takich pralkach, że są ciche i stabilne. Etykiety energetyczne to bardzo wiarygodne źródło informacji, a gdyby okazało się, że którykolwiek z producentów podał fałszywe dane, grożą mu z tego powodu surowe kary. Czy wiesz, że… Czy wiesz, że… Kiedy rozpakujesz pralkę w domu, musisz wyciągnąć z niej specjalne śruby transportowe, które utrzymują bęben w czasie dostawy tak by nie Testy do etykiet energetycznych wykonuje się na bardzo dokładnie odmierzonym obijał się wewnątrz pralki. Inaczej kiedy uruchomisz pranie, Twoja pralka może zacząć „chodzić” po łazience, a nawet ulec uszkodzeniu. pełnym lub połowicznym załadunku. W domu nigdy nie uda się zmierzyć prania tak Kupując nową pralkę najpierw wybierz modele, które pasują Ci najbardziej, a dopiero później porównaj ich etykiety energetyczne. dokładnie. Najlepsze pralki mają systemy, które bardzo precyzyjnie dobierają parametry prania, co w domu czyni je nawet bardziej energo - i wodo oszczędnymi.
 • 8. Jaka technologia kryje się w pralce?
 • 9. Programy automatyczne Pralki mają nawet po kilkanaście programów automatycznych: inne do bawełny, a inne do wełny czy tkanin delikatnych. W procesorze pralki zaprogramowane jest na przykład to kiedy zacząć grzać wodę, kiedy włączyć odpowiednią liczbę obrotów, kiedy i ile razy powtórzyć płukanie. Najciekawsze, niedoceniane programy to np. AntyAlergia, w którym proces płukania jest specjalnie zmieniony dla alergików, czy Super Krótki 15, w którym małą ilość lekko zabrudzonego prania (np. kilka koszulek i bieliznę) można skończyć w 15 minut i efekty prania będą doskonałe. W niemieckim Centrum rozwoju pralek w Nauen, pod Berlinem, inżynierowie całymi dniami sprawdzają nowe ustawienia metodą prób i błędów. Dzięki kilkudziesięcioletnim doświadczeniom jesteśmy pewni, że w pralkach Bosch programy zawsze działają perfekcyjnie. Wybierając nową pralkę zwróć uwagę na to, jakie tkaniny pierzesz i jakich od nich potrzebujesz programów. Programy do odplamiania (opcje) Opcje odplamiania w pralkach to zazwyczaj dodatkowy przycisk, który dostosowuje pranie do szczególnie ciężkich plam. Kilka pralek Bosch ma świetne specjalne programy do odplamiania. Jest ich aż szesnaście i każdy dedykowany jest do innych plam, np. cytrusów, zupek warzywnych dla dzieci, czekolady, krwi czy wina. Wybieramy je do każdego programu, bez względu na to, jakie tkaniny pierzemy. Dodatkowa opcja do odplamiania zmieni ustawienia każdego programu tak, że będzie Ci łatwiej pozbyć się najtrudniejszych plam. Czy wiesz, że… Czy wiesz, że… Większość Polaków używa programu Bawełna, rzadziej MIX lub Wełna. Pralki mają różne programy najbardziej właściwe do większości Każdą plamę łatwiej usunąć, jeśli wstawisz pranie od razu, zamiast czekać kilka dni. Jeśli tkanin. Jeśli spróbujesz zmienić program (np. Jeans czy Koszule), zaskoczą Cię efekty zauważalne gołym okiem i przy prasowaniu. zalejesz się czerwonym winem i od razu włączysz pranie, w pralce Bosch powinno Ci się udać usunąć plamę nawet bez specjalnych programów. Prawdopodobnie inne dobre pralki poradzą sobie z tym problemem tak samo.
 • 10. VarioPerfect Wybierając pralkę pomyśl, ile kosztują Twoje najlepsze bluzki – pralki ze specjalnymi programami do odplamiania są bardzo zaawansowane, przez co nie należą do najtańszych. Możliwe jednak, że przez kilkanaście lat wiele razy uda Ci się uratować ulubione ubrania, mimo ciężkich zabrudzeń. Ta funkcja jest dostępna właściwie we wszystkich pralkach Bosch. Na panelu pralki lub w elektronicznym menu znajdują się dwa przyciski: TimePerfect i EcoPerfect, a ich kombinację nazwaliśmy VarioPerfect. Tych dodatkowych opcji można użyć prawie do wszystkich programów automatycznych. TimePerfect skraca czas prania nawet do 60%. Z kolei EcoPerfect zmniejsza zużycie energii nawet o 40%, ale wtedy pranie trwa dłużej. W przypadku pierwszej opcji pralka musi zużyć więcej prądu, żeby szybciej podgrzać wodę, a jeśli mamy więcej czasu, wtedy możemy oszczędzić energię. To tak, jak z jazdą samochodem – jadąc szybciej spalamy więcej paliwa, a jadąc ekonomicznie, zawsze zajmuje nam to więcej czasu. Dzięki opcjom TimePerfect i EcoPerfect to pralka dostosowuje się do Twojego rytmu życia, a Ty nie musisz czekać na pranie. Funkcji VarioPerfect nie można użyć jedynie z programem Wełna i Super krótki 15. Czy wiesz, że… Bez względu na to, którą opcję wybierzesz: TimePerfect czy EcoPerfect, masz pewność, że rezultaty zawsze będą takie same i pranie idealnie czyste.
 • 11. Dodatkowe funkcje Grzałka Pralki mają też mnóstwo dodatkowych funkcji, które można mieszać z programami automatycznymi, np. Woda Plus, Mniej zagnieceń, Pranie Wstępne itd. Niektórzy producenci instalują w swoich pralkach grzałki antykorozyjne. To zwykła grzałka pokryta powłoką, która zapobiega osadzaniu się kamienia. Te powłoki są różne: ceramiczne lub pokryte stopem metali. Zazwyczaj urządzenia z taką grzałką są dodatkowo oznaczone. Kiedy wybierasz pralkę zastanów się, czy któraś z tych funkcji jest Ci niezbędna – wybierz spośród tych urządzeń, które ją mają. Wybierając pralkę, która pewnie będzie służyła Ci przez lata, zwróć uwagę na to, czy jej grzałka będzie równie trwała co obudowa. Pralki Bosch mają tylko jedno oznaczenie: logo marki. Od lat we wszystkich naszych pralkach instalujemy grzałki pokryte powłoką niklowo-cynkową, która redukuje osadzanie się kamienia. Czy wiesz, że… Mimo powłoki antykorozyjnej nie zawsze można zupełnie zapobiec osadzaniu się kamienia, zwłaszcza kiedy masz w domu twardą wodę. W serwisie Bosch można kupić proszek do odkamieniania (nr katalogowy 311506), który raz na pół roku wkładasz do pralki i wstawiasz pranie „na pusto”. Ten proszek jest idealny do pralek Bosch, ale możliwe, że będzie równie skuteczny także w innych pralkach. Kosztuje ok. 35 PLN
 • 12. Ochrona przed zalaniem Sposobów ochrony przed zalaniem jest kilka. Najbardziej popularny i najprostszy to wielostopniowa ochrona przed zalaniem. W tym systemie pralka ma zainstalowany hydrostat, który bada poziom wody. Jeśli jest jej za dużo, pralka uruchamia pompę i pozbywa się części wody, by nie przelała się na zewnątrz. Inną ochroną jest np. blokada drzwi pralki w czasie prania. Niektóre pralki wyposażone są w specjalny system aqua stop, który zainstalowany jest w wężu i odcina dopływ wody, w razie jego pęknięcia. Ta nazwa to kopia systemu AquaStop, który dostępny jest tylko w pralkach i zmywarkach Bosch. Nasz system AquaStop zainstalowany jest w całej pralce i w wężu, doskonale chroniąc mieszkanie przed zalaniem. Jeśli czujniki rozpoznają jakikolwiek przeciek, pralka momentalnie odłączy wodę w kranie i uruchomi pompę, która z maksymalną mocą wypompuje wodę z urządzenia. Bosch gwarantuje 100% skuteczności i dożywotnie działanie tego systemu. Jeśli boisz się wyjść z domu, kiedy pranie się jeszcze nie skończyło, poszukaj pralki z system AquaStop z gwarancją Bosch. Czy wiesz, że… Bosch gwarantuje 100% działanie tego systemu dożywotnio i system AquaStop jest ubezpieczony od wypadków. Jeśli jakimś cudem ten system nie zadziała, Bosch pokryje wszystkie szkody związane z zalaniem u Ciebie i Twoich sąsiadów.
 • 13. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Serwis fabryczny Wybierasz pralkę na kilkanaście lat i będzie Ci służyła znacznie dłużej niż okres gwarancji. Większość producentów ma serwisy techniczne lub współpracuje z lokalnymi serwisami autoryzowanymi. Sieć serwisów Bosch obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę, a kiedy wzywasz technika, nie musisz martwić się jak dowieźć pralkę do serwisu, to on przyjedzie do Ciebie. Serwis Bosch co roku otrzymuje znak Jakość Obsługi, dla nas szczególnie ważny, ponieważ przyznają go w głosowaniu nasi ³ Żródło: MIFM München – Institut für Marktforschung GmbH, 2012. Klienci. Nawet nasze urządzenia mogą się zepsuć, choć zdarza się to rzadko. Dlatego dbamy, by jakość napraw była równie wysoka, co jakość pralek. Technicy serwisu proszą naszych Klientów o wypełnienie ankiety satysfakcji, które z całej Europy wysyła się do instytutu badawczego MIFM w Monachium. Tam co roku opracowywane są wyniki. W 2012 roku, mimo naprawy zepsutego urządzenia³: • aż 85% Klientów poleciłoby zakup naszych urządzeń; • aż 88,6% było zadowolonych z obsługi w serwisie. Większość drobnych usterek udaje się rozwiązać samemu w domu, po krótkim instruktażu technika. Dlatego uruchomiliśmy całodobową infolinię, czynną siedem dni w tygodniu: 801-191-534. Pod tym numerem można też zamówić wizytę technika w domu czy kupić akcesoria do naszych urządzeń (np. wspomniany środek do odkamieniania pralki), które wysyłamy do domu.
 • 14. Co o tym myślisz? Czy przekonuje Cię to, co o swoich pralkach piszą producenci? Czy poradnik, który właśnie czytasz jest dla Ciebie zrozumiały? Jest taka zasada - jeśli nie da się czegoś prosto wytłumaczyć, to nie warto tracić na to czasu. Choć technologia jest dość skomplikowana, to jej działanie jest dziecinnie proste. Jeśli coś wydaje się zawiłe i niejasne, możesz mieć pewność, że to tzw. sztuczka marketingowa. Ostatecznie to Ty decydujesz, czy na kilkanaście lat zwiążesz się z naszą pralką.