Porozmawiajmy!
Jak rozpocząć dialog, nie kłótnię?
2
Porozmawiajmy! Jak rozpocząć dialog, nie kłótnię?
W jaki sposób mówić do
bliskich, aby być przez nich
zrozumianym?
W jak...
3
Obserwacja
Narzędzia wspierające porozumienie
4
Obserwacja – spostrzeżenia bez ocen
Narzędzia wspierające porozumienie
 Opisuję rzeczywistość tak precyzyjnie i bezstro...
5
Obserwacja - spostrzeżenie bez ocen
Narzędzia wspierające porozumienie
Obserwacja, czy coś więcej?
Jesteś niezorganizowa...
6
Rozpoznawanie i wyrażanie uczuć
Narzędzia wspierające porozumienie
Precyzyjnie wyrażone uczucia informują nas
o tym, czy...
7
Rozpoznawanie i wyrażanie uczuć
Narzędzia wspierające porozumienie
N
Uczucia, czy coś więcej?
1. Czuję się szczęśliwa/ s...
8
Rozpoznawanie potrzeb
Narzędzia wspierające porozumienie
Potrzeby są naturalną motywacją do życia, do działania. Dotyczą...
9
Rozpoznawanie potrzeb
Narzędzia wspierające porozumienie
dom z ogródkiem wysokie stanowisko wyjazd na wakacje
spotkanie ...
10
Potrzeba to nie strategia
Narzędzia wspierające porozumienie
A Ty jak ostatnio
zaspokoiłeś/
zaspokoiłaś potrzebę
odpocz...
11
Prośba
Narzędzia wspierające porozumienie
Warto pamiętać:
Sprawdź, czy Twoja prośba nie jest żądaniem.
Zwróć uwagę, że ...
12
Prośba
Narzędzia wspierające porozumienie
Która z tych próśb jest precyzyjnie wyrażona?
Proszę nie wracaj
zbyt późno
Cz...
13
Narzędzia komunikacyjne wspierające porozumienie
Porozmawiajmy! Jak rozpocząć dialog nie kłótnię?
1. Obserwuj w sposób ...
14
Literatura, którą polecam:
 Marshall B. Rosenberg Porozumienie bez przemocy. O języku serca (Wydawnictwo Czarna
Owca 2...
Kontakt
ul. Mydlarska 4
30-703 Kraków
Biura
ul. Wiśniowa 36 m. 2
02-520 Warszawa
ul. Iwana Pawłowa 1/1
53-604 Wrocław
ul. ...
of 15

Porozmawiajmy! Jak rozpocząć dialog, nie klótnię?

Porozmawiajmy! Jak rozpocząć dialog, nie klótnię?
Published on: Mar 4, 2016
Published in: Education      
Source: www.slideshare.net


Transcripts - Porozmawiajmy! Jak rozpocząć dialog, nie klótnię?

 • 1. Porozmawiajmy! Jak rozpocząć dialog, nie kłótnię?
 • 2. 2 Porozmawiajmy! Jak rozpocząć dialog, nie kłótnię? W jaki sposób mówić do bliskich, aby być przez nich zrozumianym? W jaki sposób słuchać, aby zrozumieć swoje nastoletnie dziecko? Jak radzić sobie w sytuacjach konfliktowych i odczytać je jako szansę do nawiązania kontaktu?
 • 3. 3 Obserwacja Narzędzia wspierające porozumienie
 • 4. 4 Obserwacja – spostrzeżenia bez ocen Narzędzia wspierające porozumienie  Opisuję rzeczywistość tak precyzyjnie i bezstronnie, jak zrobiłaby to kamera wzbogacona o ludzkie zmysły. Mówię o tym co widzę, słyszę, odczuwam.  Przedstawiam fakty, co do których wszyscy mogą się zgodzić: Umówiliśmy się na 15.00, a jest 15.30.  Unikam ocen, krytyki, analiz, interpretacji, etykietowania: Zawsze się spóźniasz! Jesteś okropna, nie można na Ciebie liczyć! Nie obchodzi Cię, ze marnuję swój czas!  Unikam uogólnień typu: zawsze, nigdy, często, rzadko, wszyscy.
 • 5. 5 Obserwacja - spostrzeżenie bez ocen Narzędzia wspierające porozumienie Obserwacja, czy coś więcej? Jesteś niezorganizowana/y. Przyszłaś/ przyszedłeś 30 minut później, niż ustaliliśmy. Czas goni, a ty się tym wcale nie zajmujesz. A ty jak zwykle na „nie”… Podczas zebrania szef ani razu nie zapytał mnie o zdanie.
 • 6. 6 Rozpoznawanie i wyrażanie uczuć Narzędzia wspierające porozumienie Precyzyjnie wyrażone uczucia informują nas o tym, czy nasze ważne potrzeby są, czy nie są zaspokojone. Jeśli działamy i komunikujemy w zgodzie z uczuciami jesteśmy odbierani jako spójni i wiarygodni. Unikanie kontaktu z uczuciami zabiera ogrom energii na ich tłumienie, zmniejsza nasz życiowy potencjał.
 • 7. 7 Rozpoznawanie i wyrażanie uczuć Narzędzia wspierające porozumienie N Uczucia, czy coś więcej? 1. Czuję się szczęśliwa/ szczęśliwy. 2. Czuję, że mnie nie lubisz. 3. Czuję, że ona/on mną manipuluje. 4. Boję się kiedy krzyczysz. 5. Czuję jakbym żyła/ żył ze ścianą.
 • 8. 8 Rozpoznawanie potrzeb Narzędzia wspierające porozumienie Potrzeby są naturalną motywacją do życia, do działania. Dotyczą wszystkich aspektów naszego istnienia – fizycznych, emocjonalnych, intelektualnych, społecznych, duchowych. To czy potrzeby są zaspokojone, czy nie determinuje nasze uczucia. Potrzeby są uniwersalne, wspólne wszystkim ludziom, różnią się tylko strategie, czyli sposoby zaspokajania potrzeb. Konflikty i napięcia pojawiają się wtedy, gdy zakładamy, że istnieje tylko jeden sposób zaspokojenia potrzeby.
 • 9. 9 Rozpoznawanie potrzeb Narzędzia wspierające porozumienie dom z ogródkiem wysokie stanowisko wyjazd na wakacje spotkanie z rodziną podróże nagroda odpoczynek gra na komputerze czytanie POTRZEBA CZY STRATEGIA? bliskość nowa praca rozwój autonomia pieniądze bezpieczeństwo lokata w banku poranne bieganie spokój empatia rozmowa z przyjaciółką szczerość
 • 10. 10 Potrzeba to nie strategia Narzędzia wspierające porozumienie A Ty jak ostatnio zaspokoiłeś/ zaspokoiłaś potrzebę odpoczynku? ? ? ? ? A Ty w jaki sposób ostatnio zaspokoiłaś, zaspokoiłeś potrzebę odpoczynku?
 • 11. 11 Prośba Narzędzia wspierające porozumienie Warto pamiętać: Sprawdź, czy Twoja prośba nie jest żądaniem. Zwróć uwagę, że każde NIE ze strony Twojego rozmówcy oznacza TAK dla jego ważnej potrzeby. Proś o to czego chcesz, a nie o to czego nie chcesz. Sprawdź, czy twoja prośba jest szczegółowa i konkretna, a nie ogólna, czyli niewykonalna.
 • 12. 12 Prośba Narzędzia wspierające porozumienie Która z tych próśb jest precyzyjnie wyrażona? Proszę nie wracaj zbyt późno Czy mogłabyś/ mógłbyś okazać mi szacunek Obiecaj mi, że będziesz się dobrze zachowywać w szkole Powiedz mi proszę, co myślisz o tym rozwiązaniu? Pomówmy teraz o podziale obowiązków domowych w następnym tygodniu
 • 13. 13 Narzędzia komunikacyjne wspierające porozumienie Porozmawiajmy! Jak rozpocząć dialog nie kłótnię? 1. Obserwuj w sposób jasny i wolny od ocen. 2. Zwracaj uwagę na uczucia. 3. Dostrzeż potrzebę stojącą za działaniem. 4. Formułuj wykonalne prośby. Usłysz „tak” za każdym „nie”. 5. Słuchaj i odzwierciedlaj co usłyszałeś/ usłyszałaś.
 • 14. 14 Literatura, którą polecam:  Marshall B. Rosenberg Porozumienie bez przemocy. O języku serca (Wydawnictwo Czarna Owca 2011)  Marshall B. Rosenberg To, co powiesz może zmienić świat (Wydawnictwo Czarna Owca 2013)  Liv Larsson Porozumienie bez przemocy w związkach. Zbadaj swoje relacje (Wydawnictwo Czarna Owca 2011)  Sura Hart, Victoria Kindle Hodson Szanujący rodzice, szanujące dzieci (Wydawnictwo MiND 2012)  Serena Rust Tańcowała żyrafa z szakalem. Cztery kroki empatycznej komunikacji (Wydawnictwo Czarna Owca 2010)
 • 15. Kontakt ul. Mydlarska 4 30-703 Kraków Biura ul. Wiśniowa 36 m. 2 02-520 Warszawa ul. Iwana Pawłowa 1/1 53-604 Wrocław ul. Kościuszki 31a/8 10-503 Olsztyn sekretariat@ud.edu.pl www.uniwersytetdzieci.pl Dziękuję! Izabela Szczepaniak-Wiecha iza@poskrzydla.rubikon.pl