PORADNIK O PSZCZOŁACH
CO OTRZYMUJEMY DZIĘKI PRACY PSZCZOŁOWATYCH?
Pszczołowate poprzez swoją pracę produkują dla nas
różnorodne produkty:
owoce, warzywa, produkty pszczele, zboża oraz bawe...
ZNACZENIE PSZCZÓŁ
W UPRAWIE OWOCÓW
Pszczoły, obok muchówek i chrząszczy,
należą do
najważniejszych zapylaczy roślin
kwiato...
ZNACZENIE PSZCZÓŁ
W UPRAWIE WARZYW
Pamiętajmy o tym, że również dzięki
pszczołowatym mamy
4000 odmian warzyw!
W przypadku ...
Produkty pszczele wykorzystywane są
przez człowieka również
w postaci kosmetyków
oraz leków stosowanych w różnych
dolegliw...
Należy pamiętać, że owadom
pszczołowatym zawdzięczamy również
nasze ubrania!
To dzięki nim powstaje bawełna,
która używana...
ZNACZENIE PSZCZÓŁ
W UPRAWIE ZBÓŻ
Zapylanie kwiatów roślin uprawnych
jest jednym z najważniejszych
czynników plonotwórczych...
Pamiętajmy, że każdy z nas może stworzyć
środowisko przyjazne pszczołom!
Wystarczy pamiętać
o Zasadach Przyjaciół Pszczół:...
of 8

Poradnik o pszczołach - co otrzymujemy dzięki pracy pszczołowatych?

Poradnik o pszczołach - co otrzymujemy dzięki pracy pszczołowatych?
Published on: Mar 4, 2016
Published in: Lifestyle      
Source: www.slideshare.net


Transcripts - Poradnik o pszczołach - co otrzymujemy dzięki pracy pszczołowatych?

  • 1. PORADNIK O PSZCZOŁACH CO OTRZYMUJEMY DZIĘKI PRACY PSZCZOŁOWATYCH?
  • 2. Pszczołowate poprzez swoją pracę produkują dla nas różnorodne produkty: owoce, warzywa, produkty pszczele, zboża oraz bawełnę, kawę czy migdały. Zawdzięczamy im naprawdę wiele!
  • 3. ZNACZENIE PSZCZÓŁ W UPRAWIE OWOCÓW Pszczoły, obok muchówek i chrząszczy, należą do najważniejszych zapylaczy roślin kwiatowych. Dzięki obecności pszczół w środowisku rośliny produkują znacznie większe ilości nasion i owoców! Produkcja 1/3 żywności i 90 % owoców zależy od zapylania przez owady pszczołowate.
  • 4. ZNACZENIE PSZCZÓŁ W UPRAWIE WARZYW Pamiętajmy o tym, że również dzięki pszczołowatym mamy 4000 odmian warzyw! W przypadku upraw sadowniczych, gdzie plon stanowią warzywa, zapylanie przez te cenne owady jest jedynym zabiegiem umożliwiającym zwiększenie plonu. To właśnie one są głównymi zapylaczami i od nich zależy wielkość plonów.
  • 5. Produkty pszczele wykorzystywane są przez człowieka również w postaci kosmetyków oraz leków stosowanych w różnych dolegliwościach. Do tych produktów zalicza się: • Pyłek kwiatowy • Miód nektarowy • Mleczko pszczele • Wosk • Pierzgę ZASTOSOWANIE PRODUKTÓW PSZCZELICH
  • 6. Należy pamiętać, że owadom pszczołowatym zawdzięczamy również nasze ubrania! To dzięki nim powstaje bawełna, która używana jest do wytwarzania miękkiej tkaniny. Włókno bawełniane stosowane jest w mieszankach włókien jako dodatek do wełny czy lnu. ZNACZENIE PSZCZOŁOWATYCH W CODZIENNYM ŻYCIU
  • 7. ZNACZENIE PSZCZÓŁ W UPRAWIE ZBÓŻ Zapylanie kwiatów roślin uprawnych jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych. Bardzo dużą rolę w zapylaniu upraw, oprócz pszczoły miodnej odgrywają pszczoły dziko żyjące, których w Polsce żyje 470 gatunków!
  • 8. Pamiętajmy, że każdy z nas może stworzyć środowisko przyjazne pszczołom! Wystarczy pamiętać o Zasadach Przyjaciół Pszczół: 1. Wiosną nie wypalam traw i nie spalam suchych łodyg i kwiatów zeszłorocznych roślin. 2. Sadzę tylko takie rośliny, które nie znajdują się na liście gatunków inwazyjnych. 3. Pozostawiam w ogrodzie „półdziki” zakątek. 4. Stosuję naturalne nawozy i środki ochrony roślin. 5. Zwiększam szanse pszczołowatych na wychowanie potomstwa poprzez budowę sztucznych gniazd.

Related Documents