Opracowała:
Żaneta Kozubek, Pedagogika,
Rok II, Semestr III, Nr indeksu 7816
Celem tego ćwiczenia jest rozluźnienie dziecka oraz zmniejszenie jego
napięcia psychicznego. Dziecko również ćwiczy popraw...
Dzieci w parach siedzą jedno za drugim. Dziecko siedzące za kolega wypowiadając wierszyk, wykonuje ruchy
rękoma na plecach...
Ćwiczenie to polega na rozwijaniu spostrzegawczości,
pamięci i koncentracji uwagi. Rozwijania także umiejętności
grupowani...
Poznanie różnego rodzaju materiałów i wdrażanie do wykonywania prac ogólnie
użytecznych. Wyciszenie i uspokojenie dziecka....
Poznanie nowych możliwości plastycznych papieru i łączenia go z innymi
materiałami, Rozwijanie i pobudzanie wyobraźni oraz...
Zaspokojenie potrzeby ruchu, przestrzeganie ustalonych reguł
zabawy, oraz ćwiczenie ostrożności w kontaktach fizycznych.
Ć...
Ćwiczenie ma na celu rozwijanie umiejętności koncentracji
uwagi, doskonalenie umiejętności rozwiązywania działań
matematyc...
Ćwiczenie ma na celu rozwijanie umiejętności relaksowania się,
likwidację niepokoju i lęku oraz odreagowanie napięć psycho...
Zachęcanie do ekspresji twórczej. Przede wszystkim relaks i
wyciszenie dziecka. Doskonalenie sprawności manualnej oraz
dos...
Prosimy dziecko, aby wygodnie położyło
się na łóżku i zamknęło oczy. Później prosimy, aby słuchało dźwięków, najpierw
tych...
of 11

ćwiczenia dla dzieci nadpobudliwych psychoruchowo

ćwiczenia dla dzieci nadpobudliwych psychoruchowo
Published on: Mar 4, 2016
Published in: Education      
Source: www.slideshare.net


Transcripts - ćwiczenia dla dzieci nadpobudliwych psychoruchowo

 • 1. Opracowała: Żaneta Kozubek, Pedagogika, Rok II, Semestr III, Nr indeksu 7816
 • 2. Celem tego ćwiczenia jest rozluźnienie dziecka oraz zmniejszenie jego napięcia psychicznego. Dziecko również ćwiczy poprawny sposób wyrażania swoich uczuć, oraz stara się zapanować nad swoją impulsywnością. Podczas zabawy dzieci chodzą w rozsypce po sali w rytm piosenki. Na określony znak, nauczyciel prowadzący wymawia co jakiś czas polecenia. Zadaniem uczestników ćwiczenia, jest wyrażenie poprzez sposób poruszania się, określonego stanu uczuć i odczuć. Polecenia mogą brzmieć następująco: 1. chodzimy jak ludzie bardzo zmęczeni, smutni, weseli, zamyśleni… 2. chodzimy: - z otwartym parasolem pod wiatr, - w głębokim śniegu, - po gorącym piasku - skaczemy po kamykach w górskim potoku, 3. Styl dowolny – każdy wymyśla swój własny śmieszny sposób chodzenia. - Odtwarzacz CD - CD audio z nagranymi piosenkami Ćwiczenie ma na celu: Środki dydaktyczne: Przebieg ćwiczenia:
 • 3. Dzieci w parach siedzą jedno za drugim. Dziecko siedzące za kolega wypowiadając wierszyk, wykonuje ruchy rękoma na plecach kolegi: - „Słońce grzeje” - rozcieranie rąk i przykładanie ich do pleców - „Kroczą słonie” - oklepywanie pleców piąsteczkami - „Biegną konie po betonie” - oklepywanie paluszkami - „Tutaj płynie kręta rzeczka” - wodzenie dłonią po plecach z góry na dół - „Przeszła pani na szpileczkach”- naśladowanie opuszkami, kroków - „Pada drobny deszczyk” - oklepywanie opuszkami palców - „Czujesz dreszczyk” - delikatny uścisk szyi. Przebieg ćwiczenia: Środki dydaktyczne: -Magnetofon CD -Płyta CD audio ze spokojną muzyką relaksacyjną do grania w tle Ćwiczenie ma na celu: Odprężenie i wycieczenie dziecka. Ćwiczenie umiejętności pracy w parze oraz motoryki wychowanka.
 • 4. Ćwiczenie to polega na rozwijaniu spostrzegawczości, pamięci i koncentracji uwagi. Rozwijania także umiejętności grupowania przedmiotów według przyjętego kryterium, wzbogacanie słownika dziecka. Ćwiczenie ma na celu: Środki dydaktyczne: - Różnorodne rekwizyty (np. Książki, zabawki, klocki, przybory szkolne) Przebieg ćwiczenia: Przygotowany zestaw rekwizytów pokazujemy dzieciom, omawiamy ich nazwy i prosimy o zapamiętanie ich ustawienia. Potem zgodnie z umową dzieci zamykają oczy lub odwracają się do tyłu, a nauczycielka zmienia ustawienia przedmiotów. Zadaniem dzieci jest powiedzieć, jak się zmieniło ustawienie przedmiotów. Można wprowadzać różne wersje tej zabawy, np.: chowanie jednego przedmiotu, zwiększanie liczby rekwizytów lub ich przestawianie.
 • 5. Poznanie różnego rodzaju materiałów i wdrażanie do wykonywania prac ogólnie użytecznych. Wyciszenie i uspokojenie dziecka. Wspomaganie prawidłowego rozwoju motoryki oraz stymulowanie rozwijania wyobraźni. Ćwiczenie to należy do ćwiczeń arteterapii i ma szczególny na dzieci z ADHD. Ich uwaga bowiem skupia się na czymś innym a samo ćwiczenie sprzyja pracy nad impulsywnością dziecka. Ćwiczenie ma na celu: -Gazeta, -Przygotowana wcześniej masa solna - Farby, pędzle, pojemniki plastikowe, foremki, - Makarony ozdobne, brokat i inne ozdoby według potrzeb dziecka Środki dydaktyczne: Przebieg ćwiczenia: Dzieci wykonują modele kwiatów z masy solnej i umieszczają je na gazetach, nie brudząc stoliczków. Następnie malują wykonane dzieła farbami oraz ozdabiają je według swoich potrzeb. Nauczyciel prowadzący nadzoruje przebieg prac, pomaga przy pojawieniu się trudności i oddaje wykonane prace do wyschnięcia w bezpieczne miejsce. Następnie może wywiesić prace w gablotce honorując tym samym dzieci.
 • 6. Poznanie nowych możliwości plastycznych papieru i łączenia go z innymi materiałami, Rozwijanie i pobudzanie wyobraźni oraz ukazywanie bogactwa kultury innych narodów. Co jest ważne dla dzieci z ADHD - wdrażanie do cierpliwości i staranności! Ćwiczenie ma na celu: Środki dydaktyczne: -Papier kolorowy, ewentualnie gazeta -Nożyczki -Taśma klejąca Przebieg ćwiczenia: Nauczyciel daje dzieciom wizualne instrukcje ćwiczenia. Dzieci za pomocą kartek papieru formują zwierzątka według sztuki origami. Następnie demonstrują wykonane prace.
 • 7. Zaspokojenie potrzeby ruchu, przestrzeganie ustalonych reguł zabawy, oraz ćwiczenie ostrożności w kontaktach fizycznych. Ćwiczenie ma na celu: Wybieramy czarodzieja. Zakreślamy koło o średnicy 8-10 kroków w zależności od liczby uczestników. Czarodziej staje w kole i nie pozwala przez nie przebiegać, przebiegającego stara się dotknąć ręką. Dotknięte dziecko jest zaczarowane i staje w kole jako pomocnik czarodzieja. Liczba pomocników ciągle się powiększa i przebieganie przez koło jest coraz trudniejsze. Wygrywa ten, komu uda się samemu zostać za kołem Środki dydaktyczne: - Kreda Przebieg ćwiczenia:
 • 8. Ćwiczenie ma na celu rozwijanie umiejętności koncentracji uwagi, doskonalenie umiejętności rozwiązywania działań matematycznych, oraz co również jest ważne - ćwiczenia pamięci. Wszyscy uczestnicy zabawy stają w półkolu z wyciągniętymi do przodu ramionami. Prowadzący podaje dowolną liczbę od 1 do 20, np. 5. Przy tym wykonuje bardzo dokładnie jeden przysiad. Następna osoba mnoży 2×5, podaje głośno wynik i robi dwa przysiady. Jej sąsiad wie, jaki będzie wynik mnożenia. Wypowiadając wynik mnożenia, robi trzy przysiady itd.. W ten sposób jest kontynuowana tabliczka mnożenia z liczbą pięć. Ale uwaga: kto się pomyli, podając wynik mnożenia, musi wykonać tyle przysiadów, ile wynosi prawidłowa odpowiedź! Ćwiczenie ma na celu: Środki dydaktyczne: - Zbędne Przebieg ćwiczenia:
 • 9. Ćwiczenie ma na celu rozwijanie umiejętności relaksowania się, likwidację niepokoju i lęku oraz odreagowanie napięć psychofizycznych. Dzieci kładą się na dywanie. Ciało ułożone luźno. Zamykają oczy, oddychają spokojnie i słuchają muzyki połączonej z opowiadaniem bajki: "A teraz wyobraźcie sobie, że jest ciepły, słoneczny dzień. Niech ci się wydaje, że leżysz na różowej chmurze. Całe twoje ciało miękko na niej spoczywa. Wszystkie części ciała toną w chmurze i żadna nie musi nic robić, bo chmura przytrzymuje ją w powietrzu. Leżysz i łagodnie płyniesz z chmurą. Wieje lekki, chłodzący twoje skronie wiatr. Nad tobą w górze słońce rozlewa swe ciepłe, jasne promienie na cały świat wokół nas. Jest ci dobrze. Chmura unosi cię, kołysze. Niesie w przestworza. Wsłuchujesz się w muzykę, która cię unosi, płyniesz. Wsłuchaj się w ciszę, wtop się w nią". Stopniowo wracamy do rzeczywistości. Delikatnie poruszamy palcami rąk i powoli siadamy i głęboko oddychamy. Ćwiczenie ma na celu: Środki dydaktyczne: -Magnetofon CD -Płyta audio Cd ze spokojną muzyką - Bajka Przebieg ćwiczenia:
 • 10. Zachęcanie do ekspresji twórczej. Przede wszystkim relaks i wyciszenie dziecka. Doskonalenie sprawności manualnej oraz doskonalenie kontroli nad własnymi ruchami graficznymi - gotowe szablony "Mandali", - kredki, pastele, farby, pędzle. Ćwiczenie ma na celu: Środki dydaktyczne: Przebieg ćwiczenia: Nauczyciel rozdaje gotowe do wypełnienia szablony mandali. Dziecko koloruje puste przestrzenie dowolną techniką według uznania. Na koniec, ukończone dzieła są wywieszany w gablotce
 • 11. Prosimy dziecko, aby wygodnie położyło się na łóżku i zamknęło oczy. Później prosimy, aby słuchało dźwięków, najpierw tych dochodzących z ulicy (szum wiatru, przejeżdżające samochody), potem tych dochodzących z mieszkania (odgłosy kuchni, dźwięki z innych mieszkań), a na koniec tych dochodzących z ciała dziecka (bicie serca, oddech). Po każdym nasłuchiwaniu, prosimy o wyrażenie opinii i powiedzenie co słyszy, jaki to dźwięk, czy jest szybki i czy mu się podoba. Przebieg ćwiczenia: Ćwiczenie ma na celu: Ćwiczenia koncentracji dziecka połączone z wyciszeniem i relaksem. Dziecko dodatkowo ćwiczy swój słuch. Środki dydaktyczne: - Zbędne – wykorzystanie otaczającego środowiska zewnętrznego