 Maria Skłodowska-Curie jest jedyną
kobietą, która zdobyła dwie Nagrody
Nobla w dziedzinie fizyki i chemii.
Zyskała sławę...
 Urodziła się w 1867 roku
w Polsce, w Warszawie.
Była najmłodszą
spośród pięciorga
sióstr. Nie miała
łatwego dzieciństwa....
 Doświadczenia, które przeprowadzała
wraz ze swoim mężem Pierre’em Curie i
które kontynuowała po jego śmierci
doprowadził...
 W 1891 roku wyjechała do Francji, do Paryża,
gdzie wstąpiła na Sorbonę, która już wówczas
była jednym z czołowych uniwer...
 Niezależnie od badań i
odkryć naukowych,
uczona przyczyniła się
do zorganizowania
Instytutu Radowego w
Paryżu jak równie...
 W czasie I wojny
światowej wraz ze
swoją córką
kierowała polową
służbą
radiologiczną. Do
końca wojny przyjęła
ponad mili...
W czasie I Wojny
Światowej organizowała
ruchome stacje
radiologiczne. Z własnej
inicjatywy zdobyła 20
samochodów i
zorgani...
KONIEC
Wykonała Joanna Tokarska.
Maria Curie-Skłodowska
of 9

Maria Curie-Skłodowska

Prezentacja wykonana w ramach projektu edukacyjnego
Published on: Mar 4, 2016
Published in: Education      
Source: www.slideshare.net


Transcripts - Maria Curie-Skłodowska

  • 1.  Maria Skłodowska-Curie jest jedyną kobietą, która zdobyła dwie Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii. Zyskała sławę jako badaczka promieniotwórczości i odkrywczyni dwóch nowych pierwiastków - radu i polonu.
  • 2.  Urodziła się w 1867 roku w Polsce, w Warszawie. Była najmłodszą spośród pięciorga sióstr. Nie miała łatwego dzieciństwa. Jej ojciec był profesorem fizyki. Pomimo trudnych czasów rodzice bardzo wspierali swoje córki w zdobywaniu wiedzy. Maria, po ukończeniu pensji w Warszawie, kontynuowała naukę początkowo na nielegalnym Uniwersytecie Latającym, a następnie korzystając z pracowni Muzeum Przemysłu i Rolnictwa.
  • 3.  Doświadczenia, które przeprowadzała wraz ze swoim mężem Pierre’em Curie i które kontynuowała po jego śmierci doprowadziły do powstania pierwszych metod badania wnętrza atomu. Była najsławniejszą uczoną na świecie, jednak nie zepsuł ją ten fakt. Nauka była dla niej w życiu najważniejsza.
  • 4.  W 1891 roku wyjechała do Francji, do Paryża, gdzie wstąpiła na Sorbonę, która już wówczas była jednym z czołowych uniwersytetów świata, gromadzącym wiele sław naukowych i słynącym z wysokiego poziomu studiów. W 1894 roku uzyskała stopień magistra w dziedzinie fizyki i matematyki. W tym roku również poznała Pierre’a (Piotra) Curie, za którego wyszła za mąż w 1895 roku.
  • 5.  Niezależnie od badań i odkryć naukowych, uczona przyczyniła się do zorganizowania Instytutu Radowego w Paryżu jak również pomagała czynnie w zorganizowaniu, otwartej w 1912 roku, Pracowni Radiologicznej Warszawskiego Towarzystwa Naukowego, a później (w 1932 roku) – Instytutu Radowego w Warszawie.
  • 6.  W czasie I wojny światowej wraz ze swoją córką kierowała polową służbą radiologiczną. Do końca wojny przyjęła ponad milion pacjentów. W latach dwudziestych zaczęła tracić wzrok. Zmarła na białaczkę w 1934 roku, mając 67 lat.
  • 7. W czasie I Wojny Światowej organizowała ruchome stacje radiologiczne. Z własnej inicjatywy zdobyła 20 samochodów i zorganizowała ruchome pogotowie z aparatami Roentgena. W lipcu 1916 roku jako jedna z pierwszych kobiet zrobiła prawo jazdy. Docierała do najbardziej zagrożonych pozycji pod Verdun. Jej pogotowie znał cały front, a francuscy żołnierze wyposażone w aparaty rentgenowskie pojazdy nazywali ,,małymi Curie” . Przebadano w nich ponad 10 tys. rannych. Oprócz pogotowia Maria Curie założyła 220 stacji radiologicznych i przeszkoliła kadry do ich obsługi.
  • 8. KONIEC Wykonała Joanna Tokarska.